Har lagt bollskorna på hyllan

Anderslövs BoIK har sorg. Fotbollsklubbens främste spelare genom tiderna, Inge Persson, har avlidit, 73 år gammal.
Inge hann med 539 A-matcher och 204 mål, innan han lade bollskorna och den vita tröjan på hyllan 1977.
Hans strålande karriär började 1965 när Anderslöv hade kvalificerat sig för div IV. Inge utmärkte sig direkt med sin vassa bössa och hans snabbhet gjorde honom svårfångad. 1969 vann klubben serien och gick upp i div III för första gången. Laget vann serien överlägset före Skurup och med Sven-Åke Olsson som tränare.
Nu inleddes en strålande period i klubbens historia. Lagledaren Kurt Moberg lyckades värva bra spelare och där anfallet byggdes upp kring Inge Persson.
Flera år fick laget en hyfsad placering i serien, där man tampades bland annat med Trelleborgs FF och IFK Trelleborg. Trots framgångarna i serien så kände sig Inge Persson och company som lillebror på plan när motståndet kom från Trelleborg.
Så en skön sommardag i slutet på 1960-talet blev det fest i Anderslöv. Klubben skulle möta IFK Trelleborg i Svenska cupen. Inge Persson fanns givetvis på plan, gjorde ett mål, och Jan Ericsson fick släppa in tre fullträffar, 3-0 till BoIK. Nytt klubbrekord noterades, över 1200 personer. Och Inge och hans kamrater fick springa flera ärevarv kring planen.
Nästa höjdpunkt i klubbens historia kom 1977, när laget spelade final i Söderslättscupen i Trelleborg mot Trelleborgs FF. Inge hade varit skadad och hans deltagande var tveksamt. Det blev en plats på bänken. I Inges frånvaro dök en ny stjärna upp, Staffan Fridlund. Han gjorde tre mål.
När tre minuter återstod byttes Inge Persson in. Han fick knappast röra bollen, men hans kamrater såg till att klubben vann cupen för första gången med 4-3.
Detta var en av Inges sista matcher. Han gladdes över vinsten. Speciellt över att hans tidigare klubbkamrat Bengt Sjöholm fanns på moståndarsidan. Han gjorde sin första säsong i TFF.
När Inge stod på topp var han ett jagat byte. Eric Persson och MFF- tränaren Duran var och spionerade på honom när Anderslöv mötte Allians på Malmö idrottsplats. Inge erkände efteråt att hans nerver inte hade varit i ordning. Inge blev kvar i Anderslöv trots locktoner från flera klubbar.
Inge fick kämpa mot en besvärlig sjukdom i flera år. Till sist fick han ge sig och jag ta farväl av en trevlig vän.

×