Securitas kan gott och väl vakta 91:an

Av Lars Nyborg 18 AUGUSTI 2008 23.00

Försvarsmakten fick i går hård och svidande kritik från värnpliktsrådet vilka presenterade rapporten "Gröntjänst eller gråtjänst". Rapporten behandlar bevakningssoldaters situationer ute på förbanden och sammanfattningen är den att värnpliktsrådet ställer sig mycket kritisk till att cirka 1 500 värnpliktiga knappt får någon utbildning.
Enligt värnpliktsrådet, vilka precis som det låter företräder Sveriges värnpliktiga, så är det så många som 1 500 värnpliktiga varje år som mer eller mindre utför regelrätt väktararbete. Exempel på vad dessa bevakningssoldater jobbar med är att de sitter i vaktkurer och sköter inpasseringskontroller. Det vill säga att de jobbar som sådana vakter som de ökända soldaterna 91 Karlsson och 87 Axelsson ständigt försöker att smita förbi då de på olovlig tid vill in och ut från regementsområdet.

Värnpliktsrådet menar att dessa 91:an kontrollanter inte alls behöver utgöras av värnpliktiga. De menar att det är ett arbete som med enkelhet, och dessutom till en lägre kostnad, skulle kunna utföras av privata vaktbolag. Enligt värnpliktsrådets egna beräkningar så kostar bevakningssoldaterna omkring 168 miljoner kronor om året och värnpliktsrådet menar att försvarsmakten skulle tjäna 128 miljoner kronor per år på att anlita vaktbolag istället för att ta in 1 500 värnpliktiga för jobbet.
Även om den ekonomiska aspekten inte var huvudanledningen till att värnpliktsrådet gjorde denna rapport så är den intressant. Den största anledningen till rapporten torde istället vara värnpliktsrådets värn om de värnpliktiga. De värnpliktiga har valt att göra värnplikten av en eller annan anledning, ja så är det faktiskt nu för tiden att man mer eller mindre väljer om man vill göra militärtjänstgöring eller ej. Det är svårt att tänka sig att någon värnpliktig på mönstringen skulle eftersträva en tjänstgöring som innebär i stort sett traditionellt vaktarbete, men endast ersätts med en tiondel av vad som kan anses normalt för arbetet i fråga.

Troligare är då att de värnpliktiga inte alla gånger till fullo inser vad för typ av tjänst det är frågan om. Värnpliktsrådets ordförande Björn Dahlén uttryckte sig så här i går med anledning av de värnpliktigas besvikelse: Man har förväntat sig en bra soldatutbildning men istället suttit på en stol och vaktat ett förband. Det är lätt att förstå frustrationen.
Försvarsmakten borde lyssna till värnpliktsrådets kritik. Det undergräver försvarets rykte om det är så att försvarsmakten inte förmår att ge de värnpliktiga adekvat militär utbildning. Försvarsminister Sten Tolgfors skrev i en debattartikel för ett par dagar sedan att Sverige behöver upp till ett år på sig för att sätta 10 000 man på krigsfot. De eventuella pengar som går att spara på att upphöra med bevakningssoldater borde kunna användas bättre i syfte att göra försvaret mer snabbfotat. Förr sa man att lumpen gjorde män av pojkar. Det ordspråket kanske är gammalmodigt men frågan är om det nya, att försvaret ska göra civila väktare av värnpliktiga är något bättre. Antagligen inte.


Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
FLER NYHETER PÅ
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
E-tidning Läs hela tidningen i din dator
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Victorias Bröllop