DEGEBERGA. – Jag och syrran var bara 14 år när Hans "Prästen" Lindfors raggade upp oss på Malmös gator. Nu är vi sedan många år lyckligt gifta. Skulle det inträffa något på ett party som skulle kunna uppfattas som galet, har jag ju alltid "Prästen" vid min sida för en liten bikt, skämtar Florense Lindfors med glimten i ögat.
Bland ett oräkneligt antal besökare på MC Veteranernas marknad på stora marknadsfältet i Degeberga återfanns ett antal medlemmar i den två år gamla raggarklubben Wollsjö Cruisers, med Hans "Prästen" Lindfors som talesman.
– Min Cadillac -65 im-porterades från Kalifornien i december förra året. Bilen är helskön med en V8-a på drygt 400 hästkrafter. Är man riktigt snäll mot den drar den inte mer än mellan två och tre liter per mil. Det är bara så, säger Hans "Prästen" Lindfors.
Wollsjö Cruisers har 15 medlemmar, som träffas och åker till andra klubbars cruisingträffar i Skåne och nästa träff arrangerar föreningen på hemmaplan i Vollsjö den 21 september.
– Det är ett sätt att leva och umgås med människor som har samma intresse och gillar 60- och 70-talsrock. Vi raggare och raggarbönor har en riktigt skön gemenskap och gillar att glida fram i dom stora amerikanska "slagskeppen", säger Florense Lindfors.
Den gången på 70-talet då "Prästen" raggade upp sin Florence körde han ingen Cadillac utan en billigare Pontiac.
– Det var mitt allra första raggaråk och det blev en och annan repa på stan i bilen, minns Hans "Prästen" Lindfors.
MC Veteranerna hade inte endast samlat gamla och nya reservdelar till motorcyklar till marknaden. Det bjöds ut alla tänkbara reservdelar även till traktorer och bilar.
Plåtdetaljer, lyktor, förgasare, gamla mopeder var föremål som bytte ägare liksom skinnkläder, dekaler och tygmärken. För cykel-entusiaster fanns marknadsstånd med cykeldetaljer från 30- och 40-talet fram till de allra färskaste mountainbikarna.
Veteranfesten kryddades med grillkorv, tunnbrödsrullar och sillamackor och den svarta, söta, coffein-smaksatta drycken med det så välkända märket.
Efter fikapausen på marknadsområdet packade Wollsjöraggarna ihop campingbord och kaffetermosarna för att sedan sakta glida hem i sina välskötta kärror med glänsande kromdetaljer och rävsvansarna lätt fladdrande i radioantennerna. Detta med nervevade rutor och med Elvis Presleys röst smeksamt fylla luftrummet tillsammans med det dova bullret från avgassystemet.
Massor med bra erbjudanden för dig som prenumererar.
Missa inte vår kompletta tv-guide!