| Kultur & Nöje | Sport | Opinion | Personligt | Blogg | Webb-TV | Bostad | Lagfarter | Motor | Väder | RSS |
SIBBHULT. Os av våfflor och grillkorv konkurrerar med doften från ängens hundkex. Kring färgglada skulpturer stojar barn utklädda till rövare och skira prinsessor.
– Här tas leken på allra största allvar, säger Bengt Larsson under sitt invigningstal av skulpturparken i Barnens skog.
Jonathan Haner har tillsammans med sina konstnärskollegor Teresa Holmberg och Niclas Harvia gjort skulpturparken till verklighet. Han kan inte tänka sig en bättre invigningstalare än just Bengt Larsson.
– Bengt är före detta chef för Barbacka i Kristianstad. Han är också en mycket duktig regissör. Jag och Bengt har jobbat ihop med barnföreställningar och han om någon kan det där med barn och deras kreativitet, säger Jonathan.
Kring den nya gångbron där fågel Fenix tronar med sina utbredda vingar flockas både barn och vuxna. Göingemål blandas med norska, danska och finska. Bengt förklarar att lekens motsats absolut inte är allvar utan omänsklighet.
– Lek och allvar är varandras förutsättningar, säger han innan bandet klipps och skulpturparken förklaras invigd. Mer hinns inte med förrän höga knallar av pistolskott får alla att vända sig om.
In rider snapphanehövdingen Jeppe med sitt följe. Under rop och tjut får publiken vara med om ett snapphaneöverfall.
Upp på krönet står Jörgen Svensson och betraktar förnöjt invigningen som fortsätter med teaterföreställning, akrobater f och sagostunder. Jörgen är ordförande för Bus (byutveckling i Sibbhult) som är den drivande kraften bakom Barnens skog .
– Det här är bara början. Konstnärerna har fler idéer och här finns plats för fler skulpturer och installationer som kan locka barnen till lek, säger Jörgen.
Teresa har inget emot en fortsättning.
– Nej, bara jag först får ta en paus för vila förtst, säger hon.
Tipsrundan med Astrid Lindgren som tema lockar ut många på skogens stigar. Första överraskningen bjuder ett livs levande skogväsen på ; plötsligt träder hon fram ur grönskan med sin fladdrande kjol och långsamma rörelser.
– Oj, jag såg dig inte först, säger en liten flicka och tittar storögt på Märta Hennig som har rollen som skogsväsen.
Ute längs stigen väntar önskebrunn, skogsdemon och troll i alla former.
– Älvans vingar har knappt hunnit torka. Vi bestämde oss för att jobba in i det sista för att skogen ska få så många skulpturer som möjligt. Av tolv skulpturer är elva och en halv klar. Draken får landa några dagar efter invigningen. Han är inte riktigt klar. Å andra sidan är det kanske tur med tanke på alla vackra prinsessor och älvor som vi har här idag , säger Teresa och ler.
Under söndagen fortsatte invigningen med utställning av barnens teckningar och filmvisning i Folkets hus i Sibbhult.

Missa inte vår kompletta tv-guide!