SKÅNE. En krigsförklaring och ett brott mot hälso- och sjukvårdslagen! Så ser Hörselskadades riksförbund på Region Skånes beslut om att införa avgifter för hörapparater.
I dag betalar patienten endast en avgift för utprovningen och då på 800 kronor.
Den nya modell som föreslås av regionens habiliterings- och hjälpmedelsnämnd innebär att ett bidrag på 2 300 kronor införs för dem som behöver hörapparat. Resten av kostnaden får patienten själv betala. Utprovningsavgiften slopas.
– Bidraget täcker inte på långt när de verkliga kostnaderna. Behövs en hörapparat för båda öronen, vilket är aktuellt i 60 procent av fallen, kan kostnaden uppgå till det flerdubbla, säger Jan-Peter Strömgren, ordförande i riksförbundet.
Han och förbundets informationschef Ingvild Falkenhaug berättar att kostnader på 15 000 kronor och däröver inte är ovanligt.
Därmed, påpekar, kan patienten tvingas betala en bra bit över 10 000 kronor sedan nämnda bidrag räknats bort.
Dessutom ingår hörapparater inte i sjukvårdens högskostnadsskydd (som är på 900 kronor).
– Konsekvensen blir att endast de med vissa inkomster får råd att skaffa sig hörapparat, medan äldre, pensionärer, arbetslösa och andra med begränsade inkomster utesluts. De tvingas leva med sin nedsatta hörsel, säger Jan-Peter Strömgren.
Han är minst sagt upprörd över Region Skånes agerande.
– Det här måste också vara ett klart avsteg från hälso- och sjukvårdslagen, där det sägs att patientens ekonomiska situation inte ska vara avgörande för tillgången till hälso- och sjukvård – alla ska ha samma möjlighet.
– Här inför man således en avgift på ett hjälpmedel. Tänk om man skulle göra det även inom andra områden i sjukvården; avgifter för hjärtklaffar, höftproteser…
De Hörselskadades riksförbund ska nu uppvakta regeringen för att få prövat om Region Skåne följer intentionerna i lagen.
I Sverige har cirka 360 000 människor hörapparat, medan det enligt riksförbundet finns nästan dubbelt så många som behöver det.
Enligt majoriteten i regionens habiliterings- och hjälpmedelsnämnd innebär bidraget på 2 300 kronor ökad valfrihet för användarna.
I dag upphandlar Region Skåne det sortiment av hörapparater som används av Skånes 26 auktoriserade audionommottagningarl.
Apparaterna kostar i genomsnitt 3 000 kronor.
– Genom att införa ett hörapparatbidrag ger vi audionommottagningarna möjlighet att själva välja leverantörer av hörhjälpmedel, säger nämndens ordförande Christer Sörliden (FP).
Regionfullmäktige fattar det slutgiltiga beslutet i frågan. Om förslaget går igenom där kommer bidraget att införas den 1 augusti.
Socialdemokraterna yrkade på återremiss och reserverade sig mot förslaget, då det i måndags behandlades av nämnden.
Nämndens 2:e vice ordförande Ewa Pihl Krabbe (s) säger i en kommenterar:
– Det går inte att veta säkert utifrån underlaget hur förslaget kommer att slå mot brukarna, bara att det innebär fördyringar för flertalet.
Massor med bra erbjudanden för dig som prenumererar.
Missa inte vår kompletta tv-guide!