Premiär för twitter från regionfullmäktige

Av 27 APRIL 2009 19.10 (UPPDATERAD 19.21)

Twitter är det senaste när regionfullmäktige villa hänga med i svängarna på nätet. Vid tisdagens sammanträde i fullmäktige är det premiär.

– Region Skåne kommer att utnyttja twitter genom att under fullmäktiges gång upplysa om vilka ärenden som behandlas och länka till relevanta handlingar. Det ges också möjlighet för twitter-deltagarna att kommentera ärendena, berättar Fredrik Grubb, samordnare i regionens politiska referensgrupp för webben.
– Det är första gången vi prövar den här tekniken och vi får se hur det faller ut. Tidigare har vi utvecklat vår webbsida och bjudit in till chatt med politikerna.

Det här sättet att informera och kommunicera via nätet ersätter inte Region Skånes "traditionella metoder" utan utgör endast ett komplement, påpekar Fredrik Grubb. Han säger att regionpolitikerna har som ambition att kontinuerligt pröva nya vägar för kommunikation med invånarna i Skåne. De som vill kan följa fullmäktigemötet på http://twitter.com/regionskane.

Alla inlägg kommer att etiketteras med #skane. Det innebär att alla twitter-deltagare som vill kan kommentera ärendena. Genom att etikettera sina inlägg med #skane går det att följa och kommentera alla deltagares inlägg som handlar om fullmäktigemötet. Det sker genom olika sökmotorer, som exempelvis http://www.hashtags.org/tag/skane.
Detta sammantaget innebär att såväl politiker som allmänhet och media har möjlighet att delta i samma twitterflöde mitt under brinnande diskussion i regionfullmäktige. Som tidigare går det även att följa mötet via Region Skånes websändningar på www.skane.se.


Mikroblogg

En av de senaste nymodigheterna för kommunikation på nätet är twitter, som är en så kallad mikrobloggtjänst där man kan skriva korta noteringar om löpande händelser och pågående aktiviteter.

Blogga är den "längre varianten" och den dök upp redan i mitten av 1990-talet.
Då hade den formen av nätdagböcker och webbsidor med personliga kommentarer inom ett visst område.

Sedan slutet av 1990-talet har bloggens popularitet ökat lavinartat och fått fler former. Mikrobloggen är en.

Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
Friidrottsbråk
EAI:s vice ordförande Gert-Åke Hansson, ordförande Börje Hägg, samt föreningens Karl-Gustav Holmgren och Susanne Justesen har fått nog av svikna löften om Ekevallas inomhushall och upprustningar.  

Ekevallas förfall får
friidrottarna se rött

Trots många löften och politiska beslut händer ingenting med nödvändiga upprustningar och bygget av en ny inomhushall.
Rättegången mot serieskytten
Peter Mangs.  

Mangs talade om
vapen och kontroll

I övrigt var det "inga kommentarer" som gällde.
Ronny Jönsson lyssnar på Johanna Larsson (till vänster) och Hanna Pålsson i den "tysta" studion på Blankan. På veckorna används studion bland annar av Vuxenskolan som håller rockverkstad.  

Blankan laddar för invigningsfest

Från rivningshotat hus till nyrenoverad fritidsgård. Det har tagit några år, men nu är den "nya" Blankeredsgården i Knäred redo att invigas.
Tipsa via SMS/MMS
NorraSkåne.se använder cookies, läs mer här.
WEBB-TV Nyheter, Nöje, Sport.
Vi utser Skånes bästa
Skånes bästa
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Ska du springa något lopp i sommar?
Ja 8%
 
Nej 92%
 
Antal röster: 552
Annons / Sponsrade bloggar
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor