MOTORSPORT. Det kunde ha blivit Carrera Cup. Eller Semcon Cup. Eller Ginetta G50-serien i England. Men det blev en fortsättning i Ginetta G20 för Ola Nilsson.
– Det fanns andra alternativ men det föll på ekonomin, förklarar den 21-åriga racingtalangen från Hässleholm.
– Vi tittade på Porsche och Ginetta G50 i England. Närmast var vi Semcon Cup.
Semcon Cup är STCC:s privatförarcup där bilarna är tre år eller äldre. Ola var sugen på Johan Sturesons gamla Peugeot 407 som stått parkerad i Knislinge det senaste året.
– Jag var aldrig intresserad av att köpa bilen och sköta den själv. Nu tar ju IPS-teamet hand om en Porsche också och då fanns det inte utrymme för mig.
Porschen körs av Fredrik Larsson i Carrera Cup.
Ola Nilsson bestämde sig till slut för att ta ett år till i Ginetta G20 Cup. Klassen där han sensationellt slutade tvåa under debutsäsongen.
– Serien växer i racing-Sverige och det blir mer och mer intresse kring den. Vi har dessutom ett hyfsat tävlingsprogram ihop med STCC. Och i år har serien fått junior-RM-status.
Som pricken över i avslutas säsongen på belgiska Formel ett-banan Spa-Francorchamps. En morot som Ola ser fram emot att smaska i sig första helgen i oktober.
– Ginetta Euro Cup ingår i den svenska serien men är också EM-avslutning. Det blir ett stort startfält och ganska tufft eftersom det kommer bilar från både Spanien och England. Och banan...det är en världsbana där det har körts Formel ett i många år.
Premiären av Ginetta Cup körs på Sturup 22–23 maj.
– Det var tveksamt om vi skulle köra på Sturup men till slut insåg väl konkursförvaltaren att det behövde köras en del tävlingar där.
Han får nära till premiären. Men banan är ingen favorit.
– Nja, jag hade inte klagat om vi hade kört någon annanstans. Den är lite för långsam för min smak. Visserligen teknisk, som jag gillar men det är svårt att få flyt i körningen.
Fjolårssegraren Hampus Rydman har lämnat Ginetta G20 för att köra i England. Men klassen rymmer många potentiella vinnare.
– Alla andra är kvar. Jag tror att bröderna Tobias och Ted Brink blir farliga och även min teamkamrat Mats Nilsson. Anders Gustavsson, som både kört Porsche och Radical, lär vara snabb och sedan finns det ett antal nya i klassen som säkert är duktiga.
Efter silvret ifjol – är det bara guld som gäller i år?
– Jag känner att det finns inom räckhåll så jag kommer att kämpa för det. Målet är en total topp tre-plats men det är ju absolut segern man vill åt.