| Kultur & Nöje | Sport | Opinion | Personligt | Blogg | Webb-TV | Bostad | Lagfarter | Motor | Väder | RSS |
Om ett par veckor så kommer regeringens globaliseringsråd att pressentera sin slutrapport. Men redan under helgen så avslöjades några av de viktigaste slutsatserna på Dagens Nyheters debattsida.
Globaliseringsrådet, ett kansli inom utbildningsdepartementet, har under två år arbetat med uppgiften att ta fram förslag om hur Sveriges ekonomiska tillväxt ska öka, hur landet ska bli attraktivt för företag och entreprenörer - helt enkelt förslag om hur Sveriges konkurrenskraft ska kunna öka i det globaliserade samhället. En diger uppgift.
Denna första slutrapport är författad av rådets kansli och det är en del vågade förslag som presenteras: Avskaffa värnskatten, sänk den statliga skatten, enhetlig moms, höjd ersättning från a-kassan, avgifter på högre utbildning, Återinförd fastighetsskatt, reformera las, skrota turordningsreglerna, med mera.
Flera av förslagen är långtgående, djärva och politiskt mycket känsliga. Men det är bra, rådets kansli har inte till uppgift att lägga populistiska förslag, de ska ha en annan infallsvinkel. De ska se till forskning, empiriska artiklar och utifrån sina egna professioner och kunskaper leverera förslag som politiken i sin tur får välja att använda eller ej.
Långtifrån alla de förslag som presenterades på DN-debatt kommer att genomföras. Men vissa av förslagen är riktigt vassa och andra förtjänar att stötas och blötas rejält innan de kan förpassas till arkivet.
När det gäller rådets skatteförslag så har de en tydlig förankring i nationalekonomins teorier, där det gäller att maximera nyttan genom att minska skadliga skatter samt bära samhällets kostnader via skatter som är mindre skadliga eller lätta att smita undan. Värnskatten är skadlig i den meningen att den straffar utbildning och motverkar ökat arbetsutbud. Ett slopande av värnskatten skulle säkert öka höginkomsttagarnas vilja att arbeta än mer, få dem att offra mer av sin fritid till förmån för arbetet, utbildningen och karriären. För samhället är detta positivt då det ökar antalet arbetade timmar och därmed så ökar skatteintäkterna.
Rådet vill även minska den så kallade statsskatten, vilket alliansregeringen förvisso redan gjort i och med att de höjde gränsen för när en inkomsttagare ska behöva börja betala denna skatt. Av ungefär samma argument som när det gällde värnskatten är detta förslag ett bra förslag. Det kluriga, politiskt, blir när utrymmet inte räcker till båda reformerna, då ska en av dem prioriteras och det borde bli att sänka statskatten.
Förslaget om enhetlig moms må vara bra för att öka transparensen men i praktiken så skulle det innebära att fler konsumtionsvaror blev dyrare, och det finns trots allt en anledning till att exempelvis mat är belagd med lägre moms.
Att avgiftsbelägga den högre utbildningen är ett vanskligt förslag. Förvisso föreslår rådet på samma gång att studielånen ska höjas, men risken är ändå att det skulle bli en social snedrekrytering till den högre utbildningen. Detta förslag får därför tummen ned.
Tummen upp får däremot förslagen om att reformera las, lagen om anställningsskydd, samt det om att skrota turordningsreglerna. I dag har las spelat ut sin roll och den fyller ingen annan funktion än att cementera och motarbeta rörligheten på arbetsmarknaden. Att ha en lag som premierar antalet arbetsår före kompetens är såväl orättvist som kontraproduktivt. Tyvärr är det bara Centerpartiet som driver denna fråga i riksdagen varför utsikterna är små att lyckas få till en ändring.
Lars Nyborg

Missa inte vår kompletta tv-guide!