"Valet avgjordes på internet"

Av Lisa Winqvist 7 JUNI 2009 18.00 (UPPDATERAD 23.29)

Om 30 dagar fyller han 18 år. Hade valet hållits en månad senare hade Hampus Algotsson alltså kunnat rösta, vilket han inte kunde nu. Tillsammans med kompisarna Sophia Tykesson och Sara Persson hade han ändå en egen valvaka.

De är alla med i Grön ungdom och har jobbat mer eller mindre aktivt inför EU-parlamentsvalet.

Hampus har gjort sin praktik på Grön ungdom och har därför varit ute på skolor och torgmöten för att informera om sina hjärtefrågor; främst miljön men även integritetsfrågor och mänskliga rättigheter.

Och för första gången säger han att han mötts av leenden. Miljö-mupparna har blivit coola, eller människor har i alla fall insett att miljön är viktig, säger han.

Både Sophia och Sara har valt att stödja Miljöpartiets toppkandidat Carl Schlyter. Hans sätt att lägga fram saker, väcka intresse och inspirera har gjort att de lagt sin röst på honom, säger de. Att han fortfarande är EU-kritisk trots att partiet övergett frågan om utträde ur EU är inget som stör dem.

– Det spelar egentligen ingen roll. Det är inte parlamentet som bestämmer om utträde, säger Hampus.
Både Hampus och Sara kan tänka sig att bli politiker, och helst inom EU. De säger att ett europeiskt samarbete är bra men att ett internationellt samarbete hade varit ännu bättre.

– Jag vill se ett EU som har makt i miljö-, djur- och fredsfrågor. Inte ett EU som vill censurera information, till exempel, säger Hampus.

Överlag tror de att engagemanget bland jämnåriga är ganska lågt – människor tycker saker men vill inte engagera sig, som Sophia säger.

Men de uppmanar unga att rösta, om så bara för att missnöjesrösta på Piratpartiet, som de tror plockar röster från Sverigedemokraterna och Moderaterna, vilket Hampus, Sophia och Sara tycker är positivt.

Under kampanjen har de satsat mycket på att sprida sina budskap via bloggar, twitter, facebook och youtube. I själva verket tror de att en stor del av valen redan nu, och kanske ännu mer i framtiden, avgörs på internet.

– Det blir mer debatt och ett effektivare sätt att leta information.


FLER NYHETER PÅ
Den 26 maj släpps Eric Saades debutalbum som han skrivit ihop med Fredrik Kempe. - Förhoppningsvis är det bara ett startskott på karriären, säger Eric om sin medverkan i Melodifestivalen.
Den 26 maj släpps Eric Saades debutalbum som han skrivit ihop med Fredrik Kempe. - Förhoppningsvis är det bara ett startskott på karriären, säger Eric om sin medverkan i Melodifestivalen.  

Eric Saade har fått smaka på kändisskapet

På lördag gäller det. Då avgörs segraren i årets Melodifestival. För Eric Saade har kändiskarusellen mer än börjat.
Thomas Uhrbergs V75-tips
Lutfi Kolgjini (bilden) vinner V75-4 med Moonlight Kronos på Momarken tror Thomas Uhrberg och spikar. Hans andra spik, Persos Seaman, V75-5, är en chansning.
Lutfi Kolgjini (bilden) vinner V75-4 med Moonlight Kronos på Momarken tror Thomas Uhrberg och spikar. Hans andra spik, Persos Seaman, V75-5, är en chansning.

Blågul dominans på Momarken

Lutfi Kolgjinis stjärnämne Moonlight Kronos (avd 4) och Kari Lähdekorpis V75-vinnare Persos Seaman (avd 5) är Thomas Uhrbergs spikar på Momarken.
Bandomröstning till Siesta!
Bandomröstning Siesta!
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
E-tidning Läs hela tidningen i din dator
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Victorias Bröllop