Stoppa utbyggnaden av vindkraftverk

Av Börje Nilsson 27 OKTOBER 2009 23.00

Man kan dagligen läsa i olika tidningar och tidskrifter hur enskilda människor känner sig lurade av vindkraftföretagen och överkörda av kommuner och länsstyrelser. Besluten om vindkraftverken tycks ofta ske godtyckligt och grundas i huvudsak på uppgifter från vindkraftföretagen eller anlitade konsulter som plötsligt blivit experter på miljö och vindkraft. Någon särskild myndighet som borde stå på den enskildes sida finns inte.
Vid en utbyggnad av vattenkraft prövas ärendet av Vattendomstol och Miljödomstol med andra myndigheter inkopplade. Eventuella skador eller intrång regleras noga och ingenting lämnas åt slumpen.

Några hänsyn till naturvärden tycks inte finnas när det lämnas tillstånd att bygga 150 meter höga vindkraftverk med oljud och roterande skuggor i vackra naturområden och där de närboende också ofta får känna av sjunkande fastighetsvärden. Ingen har talat om hur det kommer att se ut i Sveriges natur när det från år 2020 skall finnas 6 000 – 8 000 vindkraftverk för att producera 30 Twh per år som politikerna tänkt sig.
Det har inte heller från något håll talats om vad det kommer att kosta svenska folket med de certifikat (bidrag) som delas ut av Energimyndigheten och som ger innehavaren av vindkraftverken 30 öre per kWh för den energi som produceras under 15 år. Tyvärr betalas dessa enorma bidragsbelopp ut till ett vindkraftsystem med stora nackdelar, till exempel är vindkraftverken helt beroende av att det blåser och energin är därför svår att planera in i det svenska energibehovet. Därför levereras vindkraftenergin ofta som överskottsenergi, så kallad sekunda kraft till utlandet. När det sedan blir riktigt kallt i Sverige är det vanligen vindstilla och eftersom nuvarande vattenkraft och kärnkraft inte räcker till blir Sverige då tvingat att köpa så kallad toppkraft i form miljöförstörande kolkraft från utlandet.
Tänk om man istället satsat alla dessa bidragsmiljarder på vattenkraft och på så sätt givit Sverige ett reglerbart och långsiktigt krafttillskott i energisystemet. Det finns idag flera vattenkraftstationer som är över 100 år gamla och fortfarande i drift. Vindkraftverkens livslängd är betydligt kortare och eftersom certifikatpengarna inte är planerade att delas ut efter 15 år kan vi tyvärr förvänta oss att det för innehavarna inte lönar sig att reparera havererade vindkraftverk med påföljd att dessa får stå kvar i naturen som skrot. Alla de lycksökare som idag finns i verksamheten är inte längre intresserade. Resultatet blir att kommunen får ta ansvaret och kommuninvånarna får betala ytterligare en gång.

Sverige som för närvarande har ett energiöverskott på tio procent borde tills vidare stoppa utbyggnaden av vindkraften och snabbt tillsätta en politiskt och ekonomiskt oberoende energiutredningsgrupp som ges i uppdrag att utarbeta en långsiktig kraft- och energiplan för landet. Sådana utredningar finns i andra länder och även internationellt. Vårt land måste inse den verklighet vi lever i och investera därefter.

Hässleholm


Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
FLER NYHETER PÅ
Thomas Uhrbergs V75-tips
Thomas Uhrberg kör Capello Bob i sjätte V75-avdelningen på Färjestad och han tror på seger och spikar.
Thomas Uhrberg kör Capello Bob i sjätte V75-avdelningen på Färjestad och han tror på seger och spikar.

Uhrberg tror på Uhrberg

Preparé i första starten, men nu är Capello Bob en given spik i V75 med Thomas Uhrberg – enligt Uhrberg!
Stryktips och Topptips
Antonio Flavio avgjorde Supercupen mot Göteborg på Råsunda och gratuleras till målet av Walid Atta (t v). Ska Flavio också göra regerande mästarnas första seriemål den här säsongen – det är derby mot Brommapojkarna på lördag?
Antonio Flavio avgjorde Supercupen mot Göteborg på Råsunda och gratuleras till målet av Walid Atta (t v). Ska Flavio också göra regerande mästarnas första seriemål den här säsongen – det är derby mot Brommapojkarna på lördag?

AIK derbyfavorit

Allsvenskan är tillbaka på kupongen med Brommapojkarna mot AIK. Första formbeskedet kommer efter sex spelade matcher och med ett väntande VM-slutspel ska det spelas 14 omgångar fram till 17 maj.
Enligt styrelseordföranden Erling Cronqvist (C) så ska den planerade förändringen inte beröra patienterna något. – Det riskerar snarare att beröra dem om vi inte gör något, säger han. Foto: Peter Alexis
Enligt styrelseordföranden Erling Cronqvist (C) så ska den planerade förändringen inte beröra patienterna något. – Det riskerar snarare att beröra dem om vi inte gör något, säger han. Foto: Peter Alexis

Ny sjukvårdslösning
planeras i Laholm

Föreningen laholmsortens företagshälsovårdscentral (LFHV) planerar en sammanslagning med husläkarmottagningen som de redan delar lokaler med.
Det slutade med dubbla förluster när Hök i veckan avslutade säsongens seriespel.
Det slutade med dubbla förluster när Hök i veckan avslutade säsongens seriespel.  

Föll i två sista seriematcherna

Föll två dagar i rad mot skånskt motstånd när serien avslutades.
Banverkets trappor vid Norra Station väntas få reservdelar inom ett par veckor. För Jernhusens trappor vid huvudingången beräknas det ta ett par månader.
Banverkets trappor vid Norra Station väntas få reservdelar inom ett par veckor. För Jernhusens trappor vid huvudingången beräknas det ta ett par månader.  

Kan stå stilla i månader

Två månader för att få fram reservdelar till rulltrapporna. Kommentarer 1 kommentar
Edda Magnason, Familjen och Skilla spelar alla på Babel i vår.
Edda Magnason, Familjen och Skilla spelar alla på Babel i vår.  

Skånska stoltheter på Babel i vår

På Babel är det ett späckat program i vår. Och många av de nybokade artisterna kommer från Skåne.
Svensk pingis två bästa pensionärer, Jörgen Persson och Jan-Ove Waldner fick chansen att spela mot LT:s reporter. Eller om det nu var tvärt om.
Svensk pingis två bästa pensionärer, Jörgen Persson och Jan-Ove Waldner fick chansen att spela mot LT:s reporter. Eller om det nu var tvärt om.  

Pensionärer slog mig i pingis

Vill du spela bordtennis mot Jörgen och J-O? Frågan kom från kollegan på sportredaktionen och det var klart att jag ville.
Sångfågeln från Bjärnum, Sarah Chesler, släpper i helgen sin cd<I> Monday Night Smoker</I>. I bakgrunden skymtar Joe Di Giorgo.
Sångfågeln från Bjärnum, Sarah Chesler, släpper i helgen sin cd Monday Night Smoker. I bakgrunden skymtar Joe Di Giorgo.  

"Mina sånger är berättelser ur vardagen"

Sången har funnit i Sarah Cheslers liv ända sedan barnsben. I morgon har hon releaseparty för sin cd Monday Night Smoker på Caffe Vivaldi i New York.
Bandomröstning till Siesta!
Bandomröstning Siesta!
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
E-tidning Läs hela tidningen i din dator
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Victorias Bröllop