Elstängsel skyddar mot varg

29 OKTOBER 2009 20.50 (UPPDATERAD 21.47)

Djurägare kan få bidrag från länsstyrelsen för att sätta upp elstängsel eller andra skydd mot varg.

–Vargen är mycket rädd för elektricitet, förklarar viltspåraren Krister Henriksson. En del fårhägn har ganska stark ström.

–Har en varg en gång stoppats av ett elstängsel, till exempel vid ett hägn med får, aktar den sig väldigt noga i fortsättningen. Ja, den kan förknippa får och elstängsel så starkt med varandra, att den framöver inte alls ger sig på några får eller lamm. Detta kan vara en förklaring till att en varg bevisligen varit nära en flock får utan att angripa dem. En varg som bränt sig lite av el aktar sig sedan väldigt noga.

Vargar hoppar inte gärna så väldigt högt. I stället är de duktiga på att gräva sig in och ut. Något som både ägare av tamboskap och hundgårdar ibland fått erfara.

–Elstängsel är det klart bästa skyddet, förklarar Krister Henriksson. I dag är det sådana som gäller.
Nu finns det också smidiga, lätta anordningar rent praktiskt. Det går ganska enkelt att få upp ett par trådar.
El används också för att hålla vildsvinen borta. Då sätts två trådar upp. Även skogens grisar lär sig snabbt att undvika platser med elstängsel.


Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
Just nu: Andra dagen i rättegången
Peter Mangs-rättegången i gång igen på tisdagen.  

"Det är ett skådespel"

Peter Mangs började öppna upp sig under förhöret och berättade om sitt beteende i Malmö. Läs André Jönssons direktrapport från dagen här.
Tipsa via SMS/MMS
NorraSkåne.se använder cookies, läs mer här.
WEBB-TV Nyheter, Nöje, Sport.
Vi utser Skånes bästa
Skånes bästa
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Ska du springa något lopp i sommar?
Ja 8%
 
Nej 92%
 
Antal röster: 552
Annons / Sponsrade bloggar
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor