Billström (M): "Jag förstår reaktionen"

Av Andreas Lovén 11 NOVEMBER 2009 16.23 (UPPDATERAD 22.11)

Migrationsminister Tobias Billström (M) har varit i kontakt med Vellinges kommunalråd Lars-Ingvar Ljungman (M). Kommunens ambition att stoppa boendet får inget gehör hos ministern.
– Det är ingen intressant fråga för mig.

Tobias Billströms hälsning till Vellinges starke man Lars-Ingvar Ljungman var att hitta ett bra samarbetsklimat med Malmö stad och Attendo.

– Man bör agera konstruktivt. Men jag har också uttryckt förståelse för reaktionerna.
– Malmös och Attendos sätt att informera lämnar mycket att önska. Att lägga en lapp i brevlådan dagen innan ett boende öppnar är inte särskilt diplomatiskt.

Tobias Billström understryker att Vellinges reaktion inte är unik. Det kom även klagomål från Svalövs och Svedalas kommuner när boenden nyligen öppnades där.
– Ska Malmö fortsätta med den här metoden, så bör det göras i dialog med berörda kommuner. Annars kan det leda till ryktesspridning och mytbildning. Det är inte bra.

Från Malmös sida ser man ingen skyldighet att informera.
– Tobias Billström uttrycker sig på ett raljant sätt. Det är inte vår sak att informera ortsbefolkningen, säger Katrin Stjernfeldt-Jammeh, (S), socialkommunalråd i Malmö.
Hon anser att Attendo sköter det bäst. Malmö har däremot en skyldighet att informera den berörda kommunen.
– Vi var i kontakt med tjänstemän i Vellinge för en vecka sedan.

Det finns ytterligare en anledning till att Malmös tjänstemän uteblev från informationsmötet i Hököpinge.
– Under ett liknande möte i Svedala blev Sema Soer (enhetschef på sociala resursförvaltningen) illa

Tobias Billström ser ingen anledning att medverka till att stoppa transitboenden i kommuner som saknar avtal med Migrationsverket.
– Det är ingen intressant fråga för mig. Mitt huvudfokus är att hitta boenden åt flyktingar. Utan en fast punkt är det svårt att få i gång asylprocessen.

Den skånska riksdagsmannen Johan Linander (C) tänker ta upp frågan om transitboende med allianskollegan Tobias Billström.

– Alla kommuner bör ställa upp och ta ansvar, men inte på det här viset. Han anser att det kommunala självstyret måste värnas.
– Mottagande ska ske på frivillig grund. Det blir konstigt när det inte ens finns en överenskommelse mellan Malmö och Vellinge.


FLER NYHETER PÅ
Friidrottsbråk
EAI:s vice ordförande Gert-Åke Hansson, ordförande Börje Hägg, samt föreningens Karl-Gustav Holmgren och Susanne Justesen har fått nog av svikna löften om Ekevallas inomhushall och upprustningar.  

Ekevallas förfall får
friidrottarna se rött

Trots många löften och politiska beslut händer ingenting med nödvändiga upprustningar och bygget av en ny inomhushall.
Rättegången mot serieskytten
Peter Mangs.  

Mangs talade om
vapen och kontroll

I övrigt var det "inga kommentarer" som gällde.
Ronny Jönsson lyssnar på Johanna Larsson (till vänster) och Hanna Pålsson i den "tysta" studion på Blankan. På veckorna används studion bland annar av Vuxenskolan som håller rockverkstad.  

Blankan laddar för invigningsfest

Från rivningshotat hus till nyrenoverad fritidsgård. Det har tagit några år, men nu är den "nya" Blankeredsgården i Knäred redo att invigas.
Tipsa via SMS/MMS
NorraSkåne.se använder cookies, läs mer här.
WEBB-TV Nyheter, Nöje, Sport.
Vi utser Skånes bästa
Skånes bästa
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Ska du springa något lopp i sommar?
Ja 8%
 
Nej 92%
 
Antal röster: 552
Annons / Sponsrade bloggar
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor