Världen möttes på ett hotat bibliotek

Av Carl-Johan Bauler 22 NOVEMBER 2009 17.15 (UPPDATERAD 23.00)

Bombningen av biblioteket i Sarajevo, den danska främlingsfientligheten och flyktingpojkarna i Vellinge. Allt fick plats på biblioteket i lördags eftermiddag.

Men det som från början var tänkt att bli ett kampmöte för biblioteket utvecklades sig till något annat; ett stöd för det fria ordet.

Kultureftermiddagen samlade gott om folk i Hemgården som till att börja med fick lyssna på Claes Ruderstam som berättade om husets historia som startade redan 1906

Därefter var det Lena Sundströms tur att resonera kring främlingsfientligheten med avstamp ur sin egen bok "Världens lyckligaste folk" som hon skrev efter en längre vistelse i Danmark.

– Jag reste till Danmark eftersom de ligger före oss, där fick Dansk folkeparti en vågmästarroll redan 2001, en roll som Sverigedemokraterna kan få i Sverige efter valet i höst.

Arbetet med boken har lett henne till insikten att främlingsfientligheten ökar ju mer fokus som sätts på negativa aspekter kring invandring.


–Främlingsfientlighet är heller inte kopplat till hur många invandrare det finns i ett visst område. Dansk folkepartis starkaste fästen är på orter där det finns få invandrare, förklarade hon.

Hon hade inte några färdiga recept för att bekämpa främlingsfientlighet . Mer än möjligen ett råd:
– Man ska kräva mer rakryggad hållning av sina politiker, lyssna på dem som går sin egen väg. Om politikerna hela tiden ändrar sig efter opinionen, varför behöver vid då politiker, frågade hon sig.

Bertil Torekull reste i sitt anförande till Sarajevo och till det utbombade nationalbiblioteket.
–De bosnienserbiska styrkorna ville utplåna kulturen, det var syftet. Att lägga ned bibliotek är andlig bombning av kulturen. Man måste alltid slåss för det fria ordet och böckernas helighet, det finns alltid de som vill tysta det fria ordet, sa Bertil Torekull.

Medverkade gjorde även Gustav Fridolin och Gösta Hultén.




Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
Skriv kommentar Kommentarer
FLER NYHETER PÅ
Även modern Esma Abazi lider av en njursjukdom, men hennes tillstånd är inte lika allvarligt som sönerna Shpend och Burims. Snart är sista hoppet ute för familjen, som sannolikt utvisas till Kosovo inom kort. Foto: Arne Forsell/Bildbyrån
Även modern Esma Abazi lider av en njursjukdom, men hennes tillstånd är inte lika allvarligt som sönerna Shpend och Burims. Snart är sista hoppet ute för familjen, som sannolikt utvisas till Kosovo inom kort. Foto: Arne Forsell/Bildbyrån

Utvisas - till en tidig död

Njursjuka bröderna Abazi från Kosovo vägras hjälp i Sverige - riskerar att dö i hemlandet.
Bertil Jönsson var nöjd med Nya Kommunpartiet Eslövs startmöte.
Bertil Jönsson var nöjd med Nya Kommunpartiet Eslövs startmöte.  

Nytt parti lockade nyfikna pensionärer

Kommunpartiet Eslöv höll sitt första möte,
70-vägen har ingen väggren och det är flera kurvor med skymd sikt. – Det är läskigt. Jag skulle vilja ha en närmare hållplats, säger Lisa Gustafsson.
70-vägen har ingen väggren och det är flera kurvor med skymd sikt. – Det är läskigt. Jag skulle vilja ha en närmare hållplats, säger Lisa Gustafsson.  

Farlig väg till skolbuss

Snåriga kurvor, skymd sikt och höga hastigheter på biltrafiken. 11-åriga Lisa Gustafsson har en farlig väg till skolbussen varje dag.
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
E-tidning Läs hela tidningen i din dator
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Victorias Bröllop