| Kultur & Nöje | Sport | Opinion | Personligt | Blogg | Webb-TV | Bostad | Lagfarter | Motor | Väder | RSS |
VITTSJÖ/STOCKHOLM. Gustav Fridolin – Miljöpartiets nästa språkrör?
– Det är jättehedrande att bli omnämnd som en kandidat, jag känner ju mig fortfarande som en spoling från Vittsjö, säger han.
2011 slutar Miljöpartiets Maria Wetterstrand och Peter Eriksson som språkrör. Hetaste kandidaten till att ta över heter Gustav Fridolin.
När han lämnade TV4 öppnades dörren till en comeback på den politiska scenen. Och Fridolin har blivit partimedlem i MP på nytt – men han slingrar sig skickligt (man kan nästan tro att han är politiker...) när språkrörsfrågan kommer på tal.
– Jag har läst det, jag är förundrad över alla som har tid att tänka på vad jag ska göra om flera månader. Själv har jag svårt att hitta tid till att rätta prov, säger läraren Fridolin.
Han säger att han trivs förträffligt med lärarjobbet.
– Det är härligt att få vara med och hjälpa någon på rätt köl och jag har lärt mig fantastiskt mycket. Samtidigt är det frustrerande när varenda lärarmöte handlar om hur man ska hantera det senaste sparkravet, säger Fridolin.
Att han har gått med i Miljöpartiet igen ser Fridolin som självklart.
– Problemet i dag är ju knappast att för många engagerar sig partipolitiskt, det är tvärtom alldeles för få. Jag är ju ute och uppmanar folk att engagera sig och då hade det varit konstigt om jag inte gör det själv.
Engagemanget, viljan att påverka och förändra samhället till det bättre, finns definitivt kvar.
Det får man bekräftat med all önskvärd tydlighet under ett samtal med Fridolin. Han pratar om ungdomsarbetslöshet, nerskärningar inom skolan och de utslagna i samhället med samma glöd som alltid.
– Jag kan sakna möjligheten att göra skillnad, i mitt jobb träffar jag ju dem som har slagits ut, de som påverkas av besluten som tas inom politiken, säger Fridolin.
Skulle du kunna tacka nej om du fick frågan att bli Miljöpartiets nya språkrör?
– Det är som sagt jättehedrande. Och jag tycker även det hedrar Miljöpartiet att våga prata om namn som har varit borta från politiken några år och valt en annan väg, säger han.
Skulle du kunna tänka dig att "ställa upp" för att många tror att det hade varit bra för partiet om du blir språkrör?
– Ska man göra det ska man göra det för att man själv känner att man har något att bidra med, man måste ha viljan, lusten och erfarenheten.
Vad finns i andra vågskålen, som skulle kunna få dig att tacka nej?
– Jag trivs ju jättebra med mitt jobb som lärare, en risig dag på jobbet här är ändå en ganska bra dag och så kan man inte säga om många jobb.

KARTA Utryckningar, trafikolyckor och husköp i Hässleholm samlade på en klickbar karta.

Missa inte vår kompletta tv-guide!