Rökte cannabis i lägenhet

Av Elisabeth Sandberg 26 JANUARI 14.35 (UPPDATERAD 14.39)

Åtta ungdomar i åldrarna 18-21 år är misstänka för ringa narkotikabrott. De satt och rökte cannabis när polisen kom på besök i lördags vid 20-tiden.

I helgen gick polisen in i en lägenhet i Bara eftersom det fanns misstanke om att ungdomar missbrukade narkotika.

Polisen hade fått tips om att flera ungdomar fanns i lägenheten. Utifrån hade ett vittne uppmärksammat att några av dem satt och rökte pipa i lägenheten.

Misstankarna visade sig stämma. En av de misstänkta är lägenhetsinnehavaren. Flera av de övriga misstänkta är hemmahörande i Bara.


Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
FLER NYHETER PÅ
Bygget av Stora Hammars nya skola i Höllviken, Vellinge kommun försattes i blockad av Byggnads tidigare i dag. Blockadvakterna var inte kvar och arbete pågick till synes som vanligt när bilden togs.  

Byggnadsblockad
mot lettiskt bygge

Fackförbundet Byggnads genomför en blockad mot Stora Hammars skola i Vellinge där tre lettiska gästarbetare arbetar för 16 kronor i timmen.
Skriva är att leka och läka. Fredrik Ekelund, 56, ger på fredag ut barndomsskildringen "Fadevår, tack för ljuset!" och berättar för första gången offentligt om sina psykiska besvär.  

Ekelund återvänder till barndomen

Fotboll, popmusik och tjejer. Fredrik Ekelunds återvänder till en lycklig barndom i en ny, självbiografisk 60-talsskildring. Men mitt i ljuset finns också mörker.
Rickard von Freytag arbetade när stenarna kom flygande i måndags eftermiddag. – Det känns olustigt, man vet aldrig när det händer nästa gång, säger han.  

Väktare krävs på bygge

Gäng kastade sten på byggarbetare.
Huvudpersonerna var spända inför premiären av Skånefruar. Från vänster Angela Kingberg, Vera Stevens, Nancy Fadel, Christina Nilsson och Maria Popko.  

Skånefruar med premiärnerver

Det var galastämning på Prins Bernhard när Skånefruar hade premiär. Huvudpersonerna var festklädda från topp till tå och redo för en helkväll med familj och vänner.
Babben Larsson kommer med ett nytt matprogram i Kanal 9 i höst.  

Babben gör matprogram i Kanal 9

Men själv är hon inte ett dugg matintresserad egentligen.
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!