OSBY. Föreläsning, matlagning och utflykt är några punkter på det nya Leader Skåne Essprojekt som tar sin början nu i vår. Projektet går ut på att låta svenskar och människor från andra länder mötas under positiva former.
Det är Hem- och skolaföreningen i Osby som håller i projektet som har fokus på barn och föräldrar från olika kulturer.
Genom projektets aktiviteter ges nya tillfällen för människor med olika bakgrund och olika erfarenheter att mötas.
–Vi behöver träffpunkter för invandrare och svenskar i vår kommun där det ges möjlighet att lära känna personer från andra länder, menar Anna-Karin Bengtsson som är projektledare.
Hon jobbar som SFI-lärare har stor erfarenhet av möten med människor med olika bakgrund.
Den första punkten genomförs den 24 mars då Gisela Håkansson föreläser om den mångkulturella skolan. I slutet av april blir det mångkulturell matlagning, ett arrangemang som görs i samarbete med PRO.
Den tredje punkten genomförs i slutet av maj. Då blir det en bussresa till Österlen med olika aktiviteter. Österlenturen blir en heldag för familjer med både svenska och utländska rötter och ett utmärkt tillfälle att umgås över kulturgränserna.
4 kommentarer
Läs hela tidningen i din dator
Massor med bra erbjudanden för dig som prenumererar.
Missa inte vår kompletta tv-guide!