Trångt på morgontågen

Av Eva Emmelin 4 FEBRUARI 06.48

Morgonpendlarna fick trängas. Många tåg körde med färre vagnar på torsdagen och förseningarna fortsatte.

Vädret är bättre, men tågproblemen hänger kvar. Förutom fortsatt färre tåg mellan Malmö och Ystad och fortsatt inställda Pågatåg mellan Malmö och Höör och mellan Åstorp och Helsingborg körde många av morgonens Öresundtåg med färre vagnar.

Det var tåg med avgångstid 6:23 från Kristianstad C mot Helsingør, tåg med avgångstid 6:24 från Hässleholm C mot København Østerport och tåg med avgångstid 5:35 från Helsingør station mot Helsingborg C som idag kördes med färre vagnar på grund av vagnbrist.

"Detta leder till färre sittplatser och att det kan bli trångt på tåget" skriver Skånetrafiken.

Det största problemet är alltjämt växlar som krånglar och lätt slår ut signalsystemen när is och snö skapar kontaktfel, enligt TT.
Skånetrafiken håller dock fortfarande fast vid sin resegaranti som innebär att resande som försenats 20 minuter eller mer i Skåne eller minst 25 minuter med tågen över Öresundsbron kompenseras med en dagsbiljett. På den danska sidan av Öresund gäller DSB:s garantiregler.


Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
Skriv kommentar Kommentarer
FLER NYHETER PÅ
I december diskuterade Christer Nylander (FP), Michael Anefur (KD), Göran Montan (M), Erling Alm, Erosionsskadecentrum, Hans Hansson, Lunds Universitet, Johan Linander (C), Ulf Mohlin och Michael Dahlman, Kristianstads kommun, erosion i Åhus.
I december diskuterade Christer Nylander (FP), Michael Anefur (KD), Göran Montan (M), Erling Alm, Erosionsskadecentrum, Hans Hansson, Lunds Universitet, Johan Linander (C), Ulf Mohlin och Michael Dahlman, Kristianstads kommun, erosion i Åhus.  

Erosionen har nått Stockholm

I början av december samlades fyra skånska borgerliga riksdagsmän i Åhus för att prata om erosionen och vad den medför för problem. Igår fick delar av regeringen information om vad som händer med våra kuster och vad som kan och måste göras.
Allsvenskan
<b>Till vänster:</b> Mjällby firar på Standvallen och drömmer om en hemmapremiär. Nu går den drömmen kanske i krasch. <b>Till höger:</b> Swedbank arena.
Till vänster: Mjällby firar på Standvallen och drömmer om en hemmapremiär. Nu går den drömmen kanske i krasch. Till höger: Swedbank arena.  

Mjällbys premiär kan tvingas till Malmö

Mjällby kämpar in i det sista för att rädda hemmapremiären. På torsdag avgör förbundet om gräset på Strandvallen duger. Annars flyttas matchen till Malmö. Ett mardrömsbeslut för succéklubben. Kommentarer 12 kommentarer
Bandomröstning till Siesta!
Bandomröstning Siesta!
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
E-tidning Läs hela tidningen i din dator
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Victorias Bröllop