Populism som mest liknar snömos

Av Johan Hammarqvist 5 FEBRUARI 23.00

Politik är det möjligas konst heter det visst. Men att göra årets stora snömängder till politik borde inte vara möjligt. I alla fall inte på det sätt som Socialdemokraterna i riksdagen nu försöker. På dem låter det nästan som som det är den borgerliga regeringens fel att vi fått en så snörik vinter.

Sven-Erik Österberg, gruppledare i riksdagen, lät igår meddela att hans parti avser att kalla infrastrukturminister Åsa Torstensson och miljöminister Andreas Carlgren till riksdagen för att höra varför regeringen inte satsat tillräckligt på att få bort snön.

Ansvarsutkrävande i politiken är bra, men detta har gått över inte bara det möjligas gräns utan också det löjligas gräns. Österberg försöker till och med få det till att regeringen inte gjort tillräckligt för att undvika de inrasade tak vi fått exempel på under den senaste tiden. Socialdemokraterna lyfter även frågan om Banverket och de problem som varit med igenfrusna växlar. Allt med en anklagande ton mot regeringen.

Att Banverket inte förmått hålla tågtrafiken igång helt och hållet är givetvis beklagligt. Men jag har nyheter åt Sven-Erik Österberg, det hade sett ut på precis samma sätt med en rödgrön regering. Tågtrafiken hade haft problem och tak hade rasat in. Det är ingen partiskiljande fråga.

Om nu Österberg vill göra politik av detta finns skäl att fråga varför den förra regeringen, där han själv var minister, inte gjorde något för att undvika dessa händelser?


Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
FLER NYHETER PÅ
En ilsken turkisk ambassadör i Stockholm kallades hem efter riksdagens brännmärkning av Turkiet.
En ilsken turkisk ambassadör i Stockholm kallades hem efter riksdagens brännmärkning av Turkiet.  

Ett bisarrt beslut

Ack ja, så det kan gå, när en majoritet i riksdagen ägnar sig åt historierevisionism.
Bandomröstning till Siesta!
Bandomröstning Siesta!
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
E-tidning Läs hela tidningen i din dator
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Victorias Bröllop