Döda djur funna
på Österlengård

Av TT 8 FEBRUARI 16.54

Minst 50 döda djur hittades på en gård på Österlen på måndagen. Länsstyrelsen fick ett tips om att det fanns döda djur hos en uppfödare och tipsaren hade sett ett tiotal döda djur på gården och flera får som verkade vara i dåligt skick, skriver Kvällsposten.

Djurinspektörer sändes till gården och den spärrades av under dagen.
– Det rör sig definitivt om en lång tid av vanvård, säger djurinspektör Emma Hansson vid länsstyrelsen till tidningen.

Djurägaren har fött upp djur under många år bland annat får och hästar.
– Vi är chockade och vet inte vad som hänt. Kaoset tyder på att djuren kan ha blivit skrämda eller störda av något utifrån. Vi har haft en del problem med hundar som jagar djuren, säger en av ägarna till tidningen.

Emma Hansson vill inte göra några närmare uttalanden men säger att länsstyrelsen kommer att göra en anmälan om misstänkt djurplågeri.


Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
FLER NYHETER PÅ
Försvarets folk fick sopa bort glassplitter efter krocken vid Mellbystrandspåfarten till E6. Foto: Hans Bengtsson
Försvarets folk fick sopa bort glassplitter efter krocken vid Mellbystrandspåfarten till E6. Foto: Hans Bengtsson

Militär räddningsbil krockade

Ett av försvarets räddningsfordon blev föremål för utryckning från Laholms brandstation på måndagen.
Gais – Malmö FF 0-0
Domare Martin Hansson har precis dömt straff för Gais, en straff som Johan Dahlin räddade.
Domare Martin Hansson har precis dömt straff för Gais, en straff som Johan Dahlin räddade.  

Samma gamla visa
mellan MFF och Gais

Femte mållösa mötet mot göteborgarna.
Bandomröstning till Siesta!
Bandomröstning Siesta!
Tipsa via MMS
I helgen drog allsvenskan igång, samtidigt som slutspelet i ishockey lottades. Vad är hetast just nu - allsvensk fotboll eller elitseriehockey?
Fotboll 55%
 
Ishockey 45%
 
Antal röster: 367
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
E-tidning Läs hela tidningen i din dator
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Victorias Bröllop