OSBY. Det årliga Brio-priset har delats ut på Leksaksmässan i Nürnberg och gick detta år till forskaren och professorn Gisela Wegener-Spöhring.
Kommunpolitikern Dag Ivarsson lämnade över priset på 2000 Euro på uppdrag av Lennart Ivarsson Scholarship foundation. Det är sjuttonde gången i ordningen som priset delas ut, för att stödja barnen och deras intressen.
Priset har Gisela Wegener-Spöhring fått för sin forskning kring krigsleksaker, krigslek och dess inverkan på barn. Redan under 1980-talet visade hennes resultat att barnens aggression i leken inte ledde till någon verklig aggression. Barn som ägde krigsleksaker tog tydligt avstånd från att det hemska som skedde i verkliga krig.
Ett par decennier senare gjorde en uppföljning av nio- och tioåringar som visade samma resultat som förut, men att barnens fantasi hade minskat. Det behövdes leksaker för att barnen ska känna sig trygga och harmoniska.
4 kommentarer
Läs hela tidningen i din dator
Massor med bra erbjudanden för dig som prenumererar.
Missa inte vår kompletta tv-guide!