Nu blir det danskt hygge i Norden

Av Hans Bryngelson 9 FEBRUARI 11.27

Föredrag, språkkurs och resa. Det satsar Föreningen Norden på under året som har Danmark som tema.
–Intresset är redan stort, säger föreningens ordförande Marianne Jom Jonasson.

Förra året var det Finland. I år blir det alltså det betydligt närmare grannlandet Danmark som föreningen sätter under luppen.
En av orsakerna är den 10-årsjubilerande Öresundsbron.

Imorgon inleds satsningen med ett besök av professor Dick Harrisson som ska berätta om det medeltida Danmark.
Nästa föredrag blir den 1 mars då aktuella författaren Lena Sundström, med boken "Världens lyckligaste folk" och medverkan i "På spåret", ger sin syn på landet och dess folk.
–Dessa föredrag hoppas vi ska ge en bild av vårt grannland, säger Marianne som är mycket nöjd med att ha engagerat två kända och aktuella personer.

I början av mars inleds också "Liten språkcirkel i danska" som leds av språklärare Evy Pedersen från Hästveda. Hon ska under fyra tillfällen lära deltagarna att förstå och tala de vanligaste vardagsuttrycken i danska språket.
–Redan har vi fått skolungdomar, bankfolk och turistmänniskor att anmäla sig, berättar Marianne som också verkar för att en ökad undervisning av det danska språket i de skånska skolorna.

Som före detta lärare anser hon att det är viktigt att skolbarn får en bred undervisning i de nordiska språken.
Den 8 maj är det planerat en resa i Danmark, då tillsammans med medlemmar från de danska Nordenföreningarna i Köpenhamn och Hilleröd.

Det blir en resa kring Roskildefjorden med besök på bland annat J F Willumsens museum i Fredriksund och herrgårdsmuseet Selsö Slott. (Anmälan till resan senast idag till ordf. tel 89556).
Under hösten fortsätter Föreningen Norden i Hässleholm sin Danmarks-satsning. Programmet är inte spikat, men det utlovas föredrag, läsecirklar och underhållning.

–Vi letar efter en ny vänortsförening i Danmark eftersom vi miste Nyköbing-Själland när den kommunen gick samman med andra kommuner till Odsherreds kommun, tillägger Marianne.
Föreningens arrangemang genomförs i samarbete med Kultur Hässleholm och Folkuniversitetet. (se kommunens hemsida)
Förutom de danska programpunkterna genomför föreningen både resor, teaterbesök och andra festligheter under våren.

Föreningen Norden i Hässleholm har cirka 130 medlemmar. Den tidigare Osbyföreningen ingår numera också.
–Vi är en av de få Nordenföreningarna i Skåne som ökat sitt medlemsantal, avslutar Marianne Jom Jonasson.


Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
Skriv kommentar Kommentarer
FLER NYHETER PÅ
Teo Nilsson, Belmin Zubanovic och Viktor Jönsson var tre av de nio från Hässleholms Tekniska skola som tävlade i matematik i helgen.
Teo Nilsson, Belmin Zubanovic och Viktor Jönsson var tre av de nio från Hässleholms Tekniska skola som tävlade i matematik i helgen.  

"Vi nådde inte pallplats"

– Vi missade pallplatserna. Det berättar Teo Nilsson som var en av sex elever som tävlade i matematik i helgen.
Cirka 450 grisar stressades när det började brinna i pannrummet på Uddarps gård. Ingen skadades vid branden som snabbt var släckt.
Cirka 450 grisar stressades när det började brinna i pannrummet på Uddarps gård. Ingen skadades vid branden som snabbt var släckt.  

Grisar oskadda vid
brand på Uddarps gård

Strax före tio på måndagsförmiddagen larmades räddningstjänsten om en brand på Uddarps gård väster om Broby.
Delar av församlingens vokalensemble gladde sig åt att stå som vinnare i årets dukningstävling. Ett grön och stram dukning som gick hem hos den röstande, och betalande, publiken.
Delar av församlingens vokalensemble gladde sig åt att stå som vinnare i årets dukningstävling. Ett grön och stram dukning som gick hem hos den röstande, och betalande, publiken.  

Inkomstgivande dukningstävling

Körsång, lite buskisteater, lotterier och sist men inte minst, en tävling i bordsdukning.
Bandomröstning till Siesta!
Bandomröstning Siesta!
Tipsa via MMS
I helgen drog allsvenskan igång, samtidigt som slutspelet i ishockey lottades. Vad är hetast just nu - allsvensk fotboll eller elitseriehockey?
Fotboll 55%
 
Ishockey 45%
 
Antal röster: 367
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
E-tidning Läs hela tidningen i din dator
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Victorias Bröllop