Genombrott för Parkinsonbehandling

Av Stefan Olofson 9 FEBRUARI 11.54

Om fem år finns en effektiv behandling mot Parkinsons sjukdom. En spruta och genterapi räcker för att stoppa sjukdomen.

Det är forskaren Tomas Björklund med kollegor i Lund som kommit fram till behandlingen som ser mycket lovande ut.

Terapin baseras på överföring av gener, som kodar för de dopaminproducerande enzymerna, till patientens egna nervceller.
Behandlingen har undersökts i en djurmodell i en situation motsvarande slutstadiet av parkinsons sjukdom när det inte fanns några dopaminproducerande nervceller kvar.
– Djuren blir i stort sett helt återställda av behandlingen, säger Tomas Björklund, som precis försvarat sin doktorsavhandling i ämnet.
Hans artikel har publicerats i den ansedda vetenskapliga tidskriften Brain.

Tomas Björklund beskriver hela resan från att förstå sig på samspelet mellan de två generna som utgör genterapin till skapandet av en så kallad genvektor som nu ska testas kliniskt. En genvektor är skalet av ett virus i vilket man kan sätta in gener som sedan levereras av virusskalet till cellerna man vill behandla.
Lundaforskarna hoppas nu att hitta en partner som kan hjälpa till att finansiera de kliniska studierna. Målet är att ha en första klinisk prövning inom tre år.
Går allt vägen finns ett läkemedel på marknaden om fem år.
Tanken är att man ska få en spruta och sedan är det färdigt.
Detta kan även öppna nya möjligheter för behandling av Huntingtons sjukdom och Alzheimer.


Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
Skriv kommentar Kommentarer
FLER NYHETER PÅ
Marcus Lindeen med ångrarna, Mikael Johansson och Orlando Fagin. Filmen ser ut som ett spontansamtal men är hårt regisserad och redigerad.
Marcus Lindeen med ångrarna, Mikael Johansson och Orlando Fagin. Filmen ser ut som ett spontansamtal men är hårt regisserad och redigerad.  

"Ångrarna" - fiktion som sanning

Vad händer den som äntligen uppnår det som skulle förändra hela livet - och sedan ångrar sig? Filmen "Ångrarna" följer två män som bytte kön. Och sedan ville byta tillbaka.
Pannorna låg i djupa veck hos eleverna på Osbecksgymnasiet när matematiska problem skulle lösas.
Pannorna låg i djupa veck hos eleverna på Osbecksgymnasiet när matematiska problem skulle lösas.  

Klurig matematik när Pi firades

Kanelbullen har en dag, alla mammor har också en och även talet Pi har lyckats få en dag. Givetvis infaller dagen den 14 mars.
– Vi vill absolut inte svartlista någon, det enda som är viktigt är våra barns utbildning, säger föräldern Magnus Persson. Här tillsammans med föräldern Ellis Borg under Vallbergaskolans föräldramöte.
– Vi vill absolut inte svartlista någon, det enda som är viktigt är våra barns utbildning, säger föräldern Magnus Persson. Här tillsammans med föräldern Ellis Borg under Vallbergaskolans föräldramöte.  

Vallbergaföräldrar:
"Lös problemet!"

Lös problemet nu. Annars måste något drastiskt hända snarast. Det var budskapet när föräldrarna till Vallbergaskolans elever träffades under måndagskvällen. Kommentarer 3 kommentarer
Allsvenskan
<b>Till vänster:</b> Mjällby firar på Standvallen och drömmer om en hemmapremiär. Nu går den drömmen kanske i krasch. <b>Till höger:</b> Swedbank arena.
Till vänster: Mjällby firar på Standvallen och drömmer om en hemmapremiär. Nu går den drömmen kanske i krasch. Till höger: Swedbank arena.  

Mjällbys premiär kan tvingas till Malmö

Mjällby kämpar in i det sista för att rädda hemmapremiären. På torsdag avgör förbundet om gräset på Strandvallen duger. Annars flyttas matchen till Malmö. Ett mardrömsbeslut för succéklubben.
19.00 Följ Redhawks playoffspel på Skånskan.se
I fredags fick Tomas Larsson hjälp med att raka huvudet av lagkompisen Robin Weihager.
I fredags fick Tomas Larsson hjälp med att raka huvudet av lagkompisen Robin Weihager.  

Redo för kamp

Malmös fysiskt starke norrlänning Tomas Larsson har en viktig roll mot Almtuna. – Jag förväntar mig en grinig match med mycket kamp, säger forwarden.
Kamphundar föreslås inom kort förbjudas i Danmark. De raser som tillåts måste bära munkorg.
Kamphundar föreslås inom kort förbjudas i Danmark. De raser som tillåts måste bära munkorg.  

Kamphundsraser förbjuds i Danmark

Tretton kamphundsraser förbjuds i Danmark. Allt enligt ett lagförslag som den danska regeringen inom kort lägger.
Bandomröstning till Siesta!
Bandomröstning Siesta!
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
E-tidning Läs hela tidningen i din dator
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Victorias Bröllop