Reepalu i designtoppen

9 FEBRUARI 13.02

Tidskriften RUM har utsett Malmös kommunalråd Illmar Reepalu (S) till Sveriges mäktigaste inom design och arkitektur.

Tidningen skriver:

"Politikern som har förvandlat en grå arbetarstad, Malmö,- till Sveriges hetaste arkitekturdestination. Ilmar Reepalu har med sin bakgrund som arkitekt och sitt yrke som politiker bevisat att det går att få en svensk stad att satsa på arkitektur. Under Ilmar Reepalus tid som kommunalråd har Malmö byggt en bro till Köpenhamn, byggt ut Kockumsområdet med både högskola och bostäder (där en skyskrapa fått bli granne med såväl små radhus som moderna bostadshus i plåt drivna av miljövänlig energi) och gräver nu en tunnelbana under staden för att ansluta till Köpenhamnspendeln. När Stockholms stad bygger öar av tveksamma promenadstäder, gör Ilmar Reepalu slag i saken och lyckas integrera arkitekturens möjligheter med miljö och stadsutveckling. Många menar att hälften av Malmös satsningar hade varit omöjliga om det inte vore för Ilmar Reepalus snabba kontaktnät och förmåga att dra i rätt trådar. Malmö har tagit sikte på Europa och skapat en bubblande kreativ miljö. Nu tar vi för givet att visionerna också räcker till en upprustning av Malmös miljonprogram."

På 17:e plats kommer Christer Larsson, arkitekt och stadsbyggnadsdirektör i Malmö. Även Ldb:s Kent Widding-Persson finns med på listan.

Läs hela listan här!


Vad tycker du? Gör Reepalu Malmö vackrare? Kommentera nedan!


Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
Skriv kommentar Kommentarer
2010-02-10 18:06
Tre saker skulle göra Malmö vackrare. Gräv ned och täck över Amiralsgatan från Inre Ringvägen till Nobeltorget. Skulle få ihop Rosengård. Riv mer av bebyggelsen längs Industrigatan i Malmö. Av någon anledning har man ännu inte rivit de förfärliga gamla busstallarna där. Riv dom och bygg bostäder. Inte fler butiker där, Entré ligger nära.
Gör om gamla IKEA till ett stort badpalats, med ett saunaland enligt tysk modell. Koppla ihop det med Bulltoftafältets motionsanläggning.
2010-02-10 09:45
Jämför man Malmö med Stockholm, så är det skillnader som natt och dag. Och då är Malmö dagen och Sthlm rena natta. Det måste man ge Reepalu delvis äran för. Malmö har nytt vackert bibliotek (Sthlms är en katastrof), Malmö har två moderna ringleder (i Sthlm härskar miljömaffian och skapar miljö/trafikkaos), Malmö bygger höghus och broar, nya stadsdelar (Sthlm åstadkommer minsta möjliga). Malmö bygger ny tunnelbana (Sthlm inför vägtullar), Malmö är nordens Shanghai, borde utses till ny huvudstad.
2010-02-10 07:43
Glädjande att man säger tunnelbana istället för det eländigt obegripliga namnet citytunnel. Reepalu kan göra Malmö vackrare genom att ge vår tunnelbana namnet; Metro Malmö.
Malmö kan bli vackrare genom att man tar bort de trafikblockeringar politikerna successivt har infört. Malmö har gått ifrån att vara en stad utan bilköer till att bli en stad där den viktiga biltrafiken har fått problem som politikerna skapat, se t ex Djäknegatan.
2010-02-10 07:42
Är Rosengård nästa projekt ?
2010-02-10 06:18
Malmö är en soptunna. Ter sig bäst genom ett fygplansfönster på väg bort från Malmö, Köpenhamn.
2010-02-10 02:14
Designtoppen ? skulle väl hetat Designsnopen istället ,ännu ett spektakel i den inofficiella klubben innbördes beundran i Cirkus Reepalu som vi andra knappt delar uppfattning med. Man kan knappt hålla sig för skratt hur en del vill profilera sig själv på estraden i en show för egenbeundran.
2010-02-10 00:38
Klipp ur/kopiera/skriv ut. Detta är något för kommande generationer att förundras över. "bubblande kreativ miljö" ? Vad är det som bubblar ? "tagit sikte på Europa" ? Vem eller vad är det som siktar, på vem ? Eller är det själva slutklämmen som är det viktigaste för RUM ? Upprustningen av miljonprogramet kommer säkert att bli en riktig "mjölkko" för arkitekter.
2010-02-09 22:37
Ja det är märkliga saker man får läsa om!
Dax att ska nya glasögon!
Sign. Förvånad
2010-02-09 22:14
Helt Otroligt det är bara för mycket.....Sanslöst...???
2010-02-09 19:43
Är tidskriften RUM en sosse tidning?man kan ju tro det
FLER NYHETER PÅ
Europatips och Topptips
Lionel Messi är i praktslag i Barcelona. I de tre senaste matcherna har han svarat för sex mål. Fortsättning följer mot Real Zaragoza på söndag?
Lionel Messi är i praktslag i Barcelona. I de tre senaste matcherna har han svarat för sex mål. Fortsättning följer mot Real Zaragoza på söndag?

Två tunga favoriter

Bland söndagens Europatipskupongs sex första matcher finns Barcelona, Chelsea, Valencia, Milan och Manchester U. De fem lagen är även inbördes rankade efter sitt favoritskap i sina matcher.
Bandomröstning till Siesta!
Bandomröstning Siesta!
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
E-tidning Läs hela tidningen i din dator
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Victorias Bröllop