Minister besökte judiska församlingen

Av Emelie Nyman 22 FEBRUARI 19.06

Kommun- och finansmarknadsminister Mats Odell (KD) besökte i går judiska församlingen i Malmö för att diskutera problematiken kring judarnas utsatta situation.

 

Skånska Dagbladet har i flera artiklar belyst den ökade antisemitismen i Malmö. Förra året var hatbrotten mot judar dubbelt så många jämfört med året innan.

Ilmar Reepalus uttalande om att Judiska församlingen bör ta avstånd från Israels kränkningar av civilbefolkningen i Gaza har väckt starka reaktioner.

På torsdag möter Reepalu judiska församlingen sedan han bjudit till ett möte för att öppna för dialog.

Mats Odell uttryckte sin oro över att antisemitismen har fått ett ökat fotfäste i samhället.
– Vi måste vara tydliga i att alla har ett lika värde.
Att förmedla en gemensam värdegrund anser Mats Odell vara viktigt, att man i samhället pratar om de gemensamma rötterna som finns i världsreligionerna och att det sker en etisk debatt i hemmen.

Att vandalisering av synagogan och församlingshemmet kräver säkerhetssystem som pansarglas visar på ett misslyckande, tycker Mats Odell. Men något måste göras för att minska skadegörelsen.
– Jag tror att en sak som kan avhålla från att vandalisera exempelvis en kyrkogård är övervakningskameror.

Alla i Sverige har rätt att bo i trygghet utan att det ska krävas ett politiskt ställningstagande, anser ministern. Kommunalråd Ilmar Reepalus (S) uttalande om att judiska församlingen i Malmö bör ta avstånd från Israels agerande i Mellanöstern är olyckligt, tycker Mats Odell, utan att veta vad som egentligen har sagts.
– Jag menar att det är en fullständigt orimlig tanke att judar i Malmö ska ta ansvar för det staten Israel gör liksom att iranier i Sverige inte ska ta ansvar för vad som händer i Iran.

Fred Kahn, judiska församlingens ordförande, var nöjd med besöket av regeringsrepresentanten.
– Vi har haft ett bra möte där vi har diskuterat judarnas situation i Malmö och i Sverige. Vi har diskuterat säkerheten och hur vi kan göra en bättre miljö för det judiska livet i Malmö.


Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
Kommentarer
FLER NYHETER PÅ
Eslövs kommun har utökat antalet väktare på nätterna. Även andra kommunanställda som jobbar nattetid är inkopplade, till exempel inom socialtjänsten.
Eslövs kommun har utökat antalet väktare på nätterna. Även andra kommunanställda som jobbar nattetid är inkopplade, till exempel inom socialtjänsten.

Brandkommission ska
hitta pyromanerna

Sju utredare förstärker i Eslöv.
Sedan 1990 har en ensam kamera övervakat Judiska församlingens lokaler på Kamrergatan. Nu vill församlingen - bland annat med hänvisning till ökad otrygghet i Malmö - utöka övervakningen till tre kameror och över ett större område. 
@$:foto: lennart larsson
Sedan 1990 har en ensam kamera övervakat Judiska församlingens lokaler på Kamrergatan. Nu vill församlingen - bland annat med hänvisning till ökad otrygghet i Malmö - utöka övervakningen till tre kameror och över ett större område. @$:foto: lennart larsson

Judiska församlingen vill utöka kamerabevakning

Men ansökan kan få avslag.
Fidel Castro.
Fidel Castro.  

Castro skriver memoarer

Castro skriver memoarer
Aktuella författare med anknytning till Malmö läste ur sina verk på udda platser i staden.
Aktuella författare med anknytning till Malmö läste ur sina verk på udda platser i staden.

Urban cykeltur till Malmös författare

Malmös gator fylldes av cyklister vid sommarens litterära cykeltur genom staden.
Staten ska ha en beredskap att hjälpa svenskar vid en katastrof i ett annat land och den som får hjälp ska betala vad det kostar.
Staten ska ha en beredskap att hjälpa svenskar vid en katastrof i ett annat land och den som får hjälp ska betala vad det kostar.  

Resenärer får
betala för krishjälp

Med start söndag tvingas du på egen hand bekosta krishjälp vid en katastrof utomlands.
Tipsa via MMS
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!