Ett guldkantat yrke

Av Sanna Persson 14 MAJ 2010 09.22

På arbetsbänken ligger en matt guldklump, bredvid den dess färdiggjorda andra hälft, en blank färdig vigselring av guld. Guldsmeden Jörgen Ekberg står i den lilla verkstaden vägg i vägg med butiken där han arbetar tillsammans med sin syster Anneli.

Guldsmidestraditionen ligger i familjen. Jörgen har arbetat som guldsmed sedan han blev upplärd av sin far för över 30 år sedan. När fadern gick i pension tog Jörgen över familjeföretaget och har sedan dess drivit Guldsmedjan på Frykholmsgatan i Hässleholm.
Tio år efter Jörgen följde hans syster Anneli i samma spår och började arbeta i butiken. Syskonen har sedan dess arbetat sida vid sida.


– Vi har varandra som bollplank och löser problem tillsammans, säger Jörgen.
Förlovnings- och vigselringar är Jörgens specialitet, och beställningarna rullar in hela tiden.
– Förr i tiden var det mer reparationer och folk köpte vad de ville ha direkt, nu är det betydligt mer egen design. Kunderna vill vara med genom hela processen och själva välja hur deras vigselringar ska se ut.


Bröllop är hjärtat i Jörgen och Annelis verksamhet. För många är bröllopet den absolut viktigaste högtiden, en dag då inget får lämnas åt slumpen. Många planerar år i förväg och även valet av vigselringarna tar sin tid.
Jörgen och Anneli satsar på att ha nära kontakt till sina kunder och erbjuda lite extra service, därför har kunderna möjlighet att boka in kvällsmöten med Jörgen.
– Många kunder träffar jag upp till tre gånger under arbetets gång innan ringarna blir klara, säger Jörgen.

Jörgen vill gärna att kunden ska vara med och designa och han tycker att det är roligare nu än förr.
– Alla vill ha speciella ringar, det ska vara unikt. Eftersom en vigsel är helig för många så är det jättekul att få vara en del av det och att folk uppskattar vad man gör, säger Jörgen Ekberg.
I butiken finns både Jörgens unika egendesignade förlovning- och vigselringar och de mer traditionella ringarna. Jörgens modeller är förlovningsring och vigselring i ett, som man kopplar samman till en ring.


Jörgen tror att det stundande kronprinsessbröllopet skulle kunna påverka arbetet, men tror att effekten skulle visa sig först om något år. Han förklarar det med att så många planerar sina bröllop under så lång tid att en eventuell effekt skulle komma som en fördröjd reaktion.
Enligt Jörgen har det varit strama och stilrena ringar som varit på modet de senaste åren.

- Den typen av ring som kronprinsessan Victoria har är mer än sådan man ser på filmstjärnorna i Holllywood, den säljs inte särskilt ofta i Sverige, säger Jörgen.
Men trenderna svänger snabbt förklarar Jörgen och säger att han mycket väl tror att stilen på Victorias ring skulle kunna inspirera andra.
Att vara guldsmed och egen företagare styr arbetstiderna och rutinerna.


-Det är ett ensamt yrke med många timmars pulande sena kvällar och ibland även helger. Men jag tycker om att sitta här om kvällarna i fred och jobba med mina beställningar., säger Jörgen.
Ärvt guld betyder mycket för många och det är vanligt att kunder kommer in och vill använda gamla smycken de ärvt från någon släkting.
-Den absolut vanligaste frågan vi får är om man kan använda mormors ring till att göra en ny, säger Anneli.
Ibland vill kunden bara göra någon liten ändring, till exempel göra ringar kraftigare genom att lägga till en yttre kant, men oftast vill de smälta ner smycket och göra något helt nytt av guldet.

Ett smycke som Jörgen är särskilt stolt över är en guldbrosch som han gjorde åt drottning Silvia 1993.
– Det var en ära att få göra den åt henne. Hon bar den vid invigningen av Silviaskolan samma år, säger Jörgen.


Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
Piratenpriset till Leif GW Persson

"Jag ska fira
i Piratens anda"

Det var en stolt, rörd och glad Leif GW Persson som tog emot beskedet att han får årets Piratenpris.
Vittsjös Johanna Andersson jublar. Hemmalaget vann med 4-1 i söndagens match mot Djurgården.  

Vittsjö vann överlägset

Vittsjö kom snabbt över förlusterna mot Malmö. Idag tog de fjärde raka hemmavinsten när de besegrade Djurgården.
Komikern Lasse Magnusson är inte lika glad som vanligt i dag. Humorshowen om att vara en Lasse är inställd, lagd på is!  

Lagom kul att vara en Lasse

Komiker Lasse Magnusson håller sig för skratt i dag när han meddelar att showen är inställd och lagd på is.
557 personer startade i strålande försommarväder i årets upplaga av Tjejmilen i Hässleholm.  

Över 500 på årets Tjejmil

Sommaren kom lagom till starten klockan tio. Och med den kom också behovet av extra vätska.
Nu kommer krav på att kommunen ska satsa på ungdomskulturen och lösa Perrong 23:s lokalfråga inför stadens 100-årsjubileum.  

Många synpunkter om Perrong 23

"Satsa inte bara på glashus och trygghetsboenden inför 100-årsjubileet utan också på ungdomarna och framtiden."
Tipsa via SMS/MMS
NorraSkåne.se använder cookies, läs mer här.
WEBB-TV Nyheter, Nöje, Sport.
Vi utser Skånes bästa
Skånes bästa
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Annons / Sponsrade bloggar
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor