Hurricanes första vinst i serien

Av Peter Paulsson 23 MAJ 23.03 (UPPDATERAD 23.09)

Ekeby Greys kom till Göingevallen med två segrar på de två inledande omgångarna i serien. En övermäktig uppgift för Hässleholm Hurricanes? Icke.

Hemmalaget gjorde en riktigt bra match och tog säsongens första seger.
– Den här segern behövde vi. Vi spelar fysiskt och vinner mot ett bra lag. Jag är väldigt nöjd, säger Hurricanes tränare George Contreras.

Ekeby hade inför matchen inte gett upp en enda poäng, men Hurricanes spräckte gästernas nolla direkt. Pär Danielssons sprang för en 20 yards touch down och Hurricanes hade ledningen med 6–0 efter första quartern.
– Vi hade kontroll på matchen, men hade ett sammanbrott defensivt i andra quartern och då tog de ledningen med 7–6. Det kändes konstigt att ligga under i halvtid när det kändes som vi kontrollerade matchen, säger Contreras.

Efter en poänglös tredje quarter var det fortsatt bortaledning inför fjärde quartern. Där bjöd hemmalagets anfall på en kraftfull drive längs marken med Pär Jönssons som motor. Jönsson avslutade en 80-yardsdrive med att springa in för en tre yards TD och Hurricanes återtog ledningen, 12–7. Hässleholms försvar stängde sen butiken och hemmaanfallet fixade ett par viktiga first downs, som tvingade gästerna att bränna sina time outs.

– Försvaret är mycket bra i dag igen och vårt anfall gör också ett bra jobb. Skönt att göra poäng på ett lag som kom hit med två segrar där de hållit nollan, säger Contreras.

Pär Jönsson förtjänar ett extra plus för sin insats. Han gjorde ett enormt jobb matchen igenom.
– Han var vår "work horse" och han var riktigt trött i slutet, säger Contreras.
Samtliga i hemmalaget ska dock ha beröm för en rakt igenom stark insats.

Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
Skriv kommentar Kommentarer
FLER NYHETER PÅ
Peter Birro ska skriva ett filmmanus utifrån Håkan Hellströms musik.  

Birro gör film av Hellströms musik

Snart hörs Håkan Hellströms musik på vita duken - om Birro får som han vill.
Det kom cirka 170 pensionärer till politikerträffen i kulturhuset för att få veta vad politikerna hade att erbjuda inför det stundande valet.  

"Måste vara frisk för att kunna vara sjuk"

Hur bra ska vi få det när vi blir äldre? Som det ser ut nu så måste man i alla fall vara väldigt frisk för att kunna vara sjuk.
Ur kanal 5:s nya programsatsning "Pensionärsjävlar".  

Pensionärer fejkar sex i tv

I Kanal 5:s nya satsning "Pensionärsjävlar" kan allt hända.
Det dröjer några månader innan Ola Higgins gör comeback.  

Ola Higgins utanför laget ända till jul

Skadeproblemen i Osby IK bara växer.
Lions Nils Larsson tycker att Kjerstin Ulfvik Jonassons informationskampanj om dyslexi är väl värt att satsa på.  

Vill ha datatek för dyslektiker

Tack vare bidrag från Lions har Kjerstin Ulfvik Jonasson kunnat köpa in skärmväggar för sin informationskampanj om dyslexi.
Tipsa via MMS