Guldglänsande insatser av Elise

Av Peter Paulsson 5 JULI 18.17

Louise tog guld, Wictor tog guld och Elise tog två (!) guld – världsungdomsspelen i Göteborg blev en glänsande tillställning för våra lokala fri- idrottstalanger.

Friidrottsfesten världsungdomsspelen avgjordes i helgen på Ullevi och lovande förmågor från både Hais och Vittsjö svarade för utmärkta insatser. Bäst gick det, som så ofta, för Hais jättetalang Elise Malmberg.
I F15-klassen vann hon 80 meter häck på 11.65. Och i längdhopp slog hon till med ett sexmetershopp (6.00) och ytterligare ett guld.
– Speciellt resultatet i längd var ju riktigt bra, det är bara fem-sex damer i hela Sverige som har hoppat sex meter hittills i år, säger Haistränaren Fredrik Hällefors.

Förutom sina två guld åkte Elise hem från Göteborg med två brons, på 100 meter och i tresteg.
I P12-klassen vräkte Wictor Petersson, Hais, iväg kulan 16.13 och mosade det gamla VU-rekordet. Wictor vann givetvis tävlingen och Fredrik Hällefors konstaterade med imponerad stämma:
– Det gamla världsungdomsspelsrekordet låg på tolv och en halv meter. Så Wictors resultat var fantastiskt, verkligen helgens rekordkross.

Även Vittsjö satte guldglans på tävlingen genom Louise Arvidsson. I F17-klassen svarade Louise för nytt personligt rekord och tillika klubbrekord när hon segrade i tresteg på 12.31.
Medaljörerna var topparna bland de lokala inslagen i Göteborg, men det fanns fler som gjorde bra resultat på Ullevi.
Hais Nellie Mårtensson satte personligt rekord på 100 meter och i längd i F15. I längdtävlingen kom Nellie fyra på samma resultat (5.58) som bronsmedaljören. Marinda Petersson, även hon från Hais, satte personligt rekord i diskus med 44.45, vilket räckte till en femteplats i F15-klassen.
Vittsjös Paul Thuvesson kastade 52.01, nytt personbästa, i spjut och slutade sexa.

Både Vittsjös tränare Eva Jönsson och Haistränaren Fredrik Hällefors åkte nöjda hem från de soldränkta tävlingarna på Ullevi.
– Absolut, jag är jättenöjd. Det fanns inget att klaga på, det var underbart hela helgen. Nu ser vi fram emot Haisspelen sista helgen i juli, säger Hällefors.

Twitter   Facebook   Pusha   Tipsa Tipsa en vän
Skriv kommentar Kommentarer
FLER NYHETER PÅ
Det dröjer några månader innan Ola Higgins gör comeback.  

Ola Higgins utanför laget ända till jul

Skadeproblemen i Osby IK bara växer.
Damernas B-final med bland andra Rose-Marie Olsson HLMK i röda Saaben och Camilla Nordström (vit) Hästveda FRC, bakom ses i leran Martina Jönsson från Hästveda FRC.  

Han välte – och vann

Regnet - och Jerry Svensson - dominerade finalerna i helgens folkrace.
Tipsa via MMS