| Kultur & Nöje | Sport | Opinion | Personligt | Blogg | Webb-TV | Bostad | Lagfarter | Motor | Väder | RSS |
HÄSSLEHOLM. Inte mindre än 25 asiatiska ministrar och statstjänstemän har under ett par dagar gästat Hässleholm för att studera kretslopp, fjärrvärme, vatten och avlopp.
De asiatiska gästerna från bland annat Indien, Kina Bangladesh, Kambodja, Indonesien genomgår just nu en SIDA-utbildning i Public Service Management som är förlagd med tre veckor i Stockholm och ett par dagar i Hässleholm, som ju ligger i framkant både när det gäller fjärrvärme, källsortering och återvinning.
På måndagen besöktes bland annat Hässleholms avloppsreningsverk plus att det blev presentation av regionala och lokala förutsättningar och utjämningssystem.
Tisdagen ägnades bland annat åt kretsloppscenter och återvinningsanläggningen i Vankiva som imponerade på de långväga gästerna.
I Sverige breder det ekologiska tänkandet ut sig snabbt och tränger mer och mer in i det vardagliga livet men Sverige, som litet land, kan dock inte lösa detta globala problem. Men som någon konstaterade: "att om varje kines skulle följa en och samma etiska kompass skulle det utan tvekan ha en verklig inverkan på den globala ekologins välmående".
– I Kina eldar man ju med kol och det öppnas ständigt nya kolkraftverk, konstaterade miljöchefen på Hässleholm Miljö AB Anders Åkesson som skötte guidningen och visade bland annat den nya flispannan som nu håller på att byggas.
– Vi kommer att göra en proveldning den 6 december och i april nästa år kommer den att invigas, påtalade vd:n Gunilla Holmberg.
Vinsten med den nya pannan är att den kan ersätta mera olja än vad som är möjligt idag.
Den nya pannan är på 30 megawatt och ersätter två gamla 6 megawattpannor från 80-talet som nu är förbrukade och som inte uppfyller de miljökrav som myndigheter idag ställer på utsläpp och luft.
Inom fjärrvärmen jobbar drygt 30 personer och man producerar värme till 9 100 hushåll, 48 industrier samt till 226 handels- och serviceföretag i Hässleholms kommun. Det diskuterades också nationella miljömål, klimat och ekonomisk tillväxt innan besöket i Hässleholm avslutades med middag på restaurang Mikkelsen på Hovdala. Och efter att ha lyssnat på många olika strategier för en hållbar utveckling åkte man tillbaka till huvudstaden.


Missa inte vår kompletta tv-guide!