| Kultur & Nöje | Sport | Opinion | Personligt | Blogg | Webb-TV | Bostad | Lagfarter | Motor | Väder | RSS |
MUSIK. Har han ett tufft jobb? Ja, ibland är det faktiskt så, även om det också är världens bästa jobb, funderar Nisse Hellberg. – Man betalar dagligen för oron i en flyktig bransch. Även om en viss säkerhet börjar smyga sig in så vet jag att det kan ta slut när som helst. Och vem är jag utan jobb?
Tufft jobb är titellåten på Nisse Hellbergs samlingsplatta som kommer ut i dagarna. Sången handlar egentligen om något helt annat; om en tjej som är en riktig utmaning. På plattan samsas låtar från Nisse Hellbergs fem soloalbum.
– Det kändes naturligt att samla sig nu. Publiken gillar att ha de goaste låtarna och jag har försökt sätta mig i lyssnarens ställe och tänkt på vad i mina album som gått bäst live och i radio.
Nisse Hellberg gjorde sitt första soloäventyr i Röster från Södern 1994.
– Den gick bra, mycket tack vare Peps, och jag har haft en våldsam nytta av låtarna i olika sammanhang utanför Wilmer X. Jag gör inte Wilmer-låtar solo.
Nisses andra soloutflykt kom 2000 med Xtrem och sedan 2006 har han jobbat helt på egen hand. Men Wilmer X är inte historia. 4 december – efter fem år – spelar bandet vid Citytunnelns återinvigning Malmö. Det finns ingenting som säger att det blir deras farväl till publiken.
– Det kan ju komma fler tunnlar, säger Nisse Hellberg. Jag har känt ett krav att ge besked om Wilmer, men det har jag inte velat göra. Kvittot är att jag har gjort rätt.
Någon ny platta med Wilmer finns inte i planerna, men bandet finns där om rätt tillfälle dyker upp.
– Fansen har svårt att förstå varför vi inte spelar. Det bästa sättet att beskriva det hela är väl att jämföra med ett förhållande där man är vänner fortfarande men där gnistan inte finns kvar. Egentligen borde man fråga sig hur det gick till att vi höll i hop i 27 år? säger Nisse Hellberg.
När han inledde sin nuvarande soloresa 2006 var det efter att Wilmer X fått en stor framgång med albumet 13 våningar upp. Studiotid var bokad för att bandet skulle följa upp med en coverplatta. Men där tog det stopp.
Nisse fick möjlighet att använda den bokade tiden för att spela in sin Snackbar Blues.
Han kände ett behov att att utveckla sin smak för rockabilly och han behövde nytt material för tillvaron utanför Wilmer. Hans tre singelskivor Snackbar blues, En tiger i tanken och En modern man har alla blivit stora framgångar. En anledning så gott som någon till att Nisse Hellberg inte tröttnat på solotillvaron.
– Tvärtom. Det känns mer som ett nytt liv på något sätt. Att det skulle gå så bra hade jag inte räknat med och det känns fortfarande som om jag är mitt uppe i något.
En nyvunnen frihet, både artistiskt och socialt, är vad de senaste åren inneburit.
– Ungefär som att byta arbete. Det kan vara en fantastisk grej, även om det inte var något fel på det gamla. En musikalisk aspekt är att vi i Wilmer är mer inriktade på den tyngre rocken som 70-talets Stones och AC/DC. Men jag har sedan jag hörde Elvis och Bill Haley älskat den musiken utan att få utlopp för den.
Finns det någon av dina sololåtar som du har ett speciellt förhållande till?
– Ja, säger Nisse Hellberg utan att tveka. Det är Stjärnan i mitt liv, som finns med för första gången med min sång på samlingsplattan. På Röster från Södern var det ju Peps som sjöng. Sången kom till mig när vi var på väg till BB när min första dotter föddes. Den är verkligen en personlig favorit. Inspelningen har legat i arkivet, eftersom jag sjöng på alla låtarna först och Peps bestämde sig sista dagen vilka han ville sjunga.
Om ett år kanske det kommer en ny platta med Nisse Hellberg. Och kanske en ny turné på det.
Närmast väntar en julturné tillsammans med The Refreshments, som bland annat kommer till Malmö 21 november och till Helsingborg 8 december.
Mellan två av gigen på julturnén är det dags för Wilmer X-konserten utomhus i Malmö.
– Vi ska repa in lika bra som för en hel turné, det blir väldigt ambitiöst, säger Nisse Hellberg, som inte är särskilt rädd för att frysa på scenen.
– Vi spelade ute vi millennieskiftet och då fanns infravärme på scenen. Det var inte värre än en midsommar i inre Norrland.

Missa inte vår kompletta tv-guide!