Tufft för sopåkare

Av Stefan Franzén 7 JANUARI 2011 05.30

De gör jobbet oavsett väderlek.
Men årets vinter innebär en stor prövning för sopåkarna som har svårigheter att ta sig fram på vägar och gator.
– Tyvärr har folk svårt att acceptera att vi inte kan äventyra säkerheten för att till vilket pris som helst tömma abonnenternas sopkärl, säger Kent Svensson platschef på Reno Norden.

Vissa saker tas för givet.
Som att sopkärlen töms på rätt dag till exempel.
Fast ibland blir saker och ting inte som planerat.
Och då händer det att synpunkter förs fram till ansvariga.
Kundtjänst på Hässleholm Miljö har den senaste tiden tagit emot mängder av samtal och e-postmeddelanden från abonnenter som inte fått sin sopkärl tömda.

– Synpunkterna förs sedan vidare till oss då Hässleholms Miljö är vår uppdragsgivare, berättar Kent Svensson platschef på Reno Norden som ansvarar frö soptömning i Hässleholm, Osby och Östra Göinge kommuner.
– Och vi gör vad vi kan. Personalen gör ett enormt jobb efter förutsättningarna. De kör till exempel på vägar så smala att hjulen skrapar i snövallarna. Snart mäktar vi inte med mer utan bristgränsen är nära. Snön är ett bautaproblem just nu och jag följer med spänning väderprognoserna.
När kärl inte töms gör personalen en avvikelserapportering. Avvikelsen kan bero på dålig skottning eller att det inte går att komma fram.

– Vi sätter alltid säkerheten främst och det är inte försvarbart att försöka tömma ett par kärl och riskera att kanske hundra andra inte får tömt sina. Våra regler säger att det måste vara snö och halkbekämpat om vi ska ta kärl, säger kent samtidigt som han via telefon får rapport om att en bil i trakten av Lönsboda kört fast.
– Tyvärr är det inte alla som accepterar att tunnan inte töms på utsatt dag. Jag blev exempelvis uppringd på julafton av en kund som undrade vad som hänt eftersom kärlet inte var tömt. Titta ut sa jag. Tågen, flygen och posten har alla problem på grund av snön.
Trots det myckna snöandet kör de inplanerade turerna som vanligt.
Dock är tömningsgraden nästan halverad.
– Cirka 60 procent av kärlen töms. Men det beror som sagt på att vi i flera fall inte tar oss fram.
André Svensson är en av dem som sliter i snön.
– Den här vintern är tung och lång. Kärlen är svåra att hantera plus att mycket fryser fast. Och på landet där jag kör oftast är vägarna mycket svårframkomliga.

Flertalet av abonnenterna har trots allt överseende medrådande omständigheter och gör sitt bästa för att hjälpa till.
- De flestakunderna tycker synd om oss, säger André Svensson.
Andreas Hallberg på Stattena i Hässleholm uppskattar André och hans kollegers arbete.
– De gör ett fantastiskt jobb. De sliter precis som tidningsbuden och posten i alla väder.
Så för att sophämtningen ska fungera så bra som möjligt även vintertid menar Kent Svensson att det är ytterst viktigt att fastighetsägare och kommun gör sitt yttersta för att underlätta framkomligheten.
Samarbetskommunerna, Hässleholm, Osby och Östra Göinge, kan exempelvis bli bättre anser han.
– Sedan är jag frågande till hur kommuner (Östra Göinge) kan besluta om att vägar endast ska plogas om det ligger mer än tio centimeter. Enligt vårt reglemente ska vi egentligen inte köra ut då och då blir inga kärl tömda alls.
Förutom snön har helgdagarna också en problemfaktor då personalen måste göra femdagars jobb på fyra dagar.
- Vi har kört långt ut på kvällarna för att vara i fas.





 

RenoNorden AS bildades 2000.
Huvudkontoret ligger i Frogner i Srum kommun, mitt mellan Oslo och Gardermoen.
I Hässleholm, Osby och Östra Göinge har företaget kört sedan november 2008.
Totalt servar 23 bilar cirka 24 000 abonnenter i de tre kommunerna.
En bil tömmer mellan 250-300 kärl per dag.
Brännbart och organiskt töms var 14:e dag, deponi och tidningar en gång i månaden och papper- och plastförpackningar var åttonde vecka

Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
Mycket folk och musik på Look Alike i Qpoolen. Men efterspelet har blivit polissak, eftersom arrangören saknade tillstånd att servera alkohol.  

Sålde alkolhol
utan tillstånd

Look Alike showen i Qpoolen i början av maj blev en succé. Men nu är arrangören polisanmäld för att ha serverat alkohol utan tillstånd.
Bergendahls bygger ut rejält. Bland annat satsar man på ett stort automatiserat höglager.  

Nysatsning för
300 miljoner

300 miljoner kronor satsas i Hässleholm där det samtidigt skapas ett hundratal nya jobb.Bergendahls firar sina 90 år som familjeföretag med att expandera kraftigt.
Paraply var bra och ha till skydd mot blås och regn under torsdagen då Tyringejogget och Bergsloppet gick av stapeln intill Kurhotellet.  

Regnet stoppade inte Tyringedagarna

- Det var mindre folk än andra mer soliga år. Men jag är väldigt nöjd på det stora hela, säger Lars-Göran Sjövall.
Vittsjös Johanna Andersson jublar. Hemmalaget vann med 4-1 i söndagens match mot Djurgården.  

Vittsjö vann överlägset

Vittsjö kom snabbt över förlusterna mot Malmö. Idag tog de fjärde raka hemmavinsten när de besegrade Djurgården.
Det gäller att vara uppmärksam på vad matte vill och är jag duktig så får jag säkert en belöning, kanske är det så tankarna går för den lilla papillonen som poserade för domarna under söndagens tävling.  

Välfriserade och med hög svansföring

Stora, små, långhåriga eller korthåriga. Under helgen har alla varianter funnits på Hässleholmsgårdens gräsmattor.
Annons / Sponsrade bloggar
Vi söker fler spännande bloggare! Är du en av dem?
Kontakta Eva Emmelin, eva.emmelin@skd.se
Tipsa via SMS/MMS
NorraSkåne.se använder cookies, läs mer här.
WEBB-TV Nyheter, Nöje, Sport.
Vi utser Skånes bästa
Skånes bästa
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Annons / Sponsrade bloggar
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor