Hässleholm
RSS

Olja för 13 miljoner
bara i december

Av 2 FEBRUARI 2011 14.57

Bara under december i fjor köpte Hässleholm Miljö AB olja för 13 miljoner kronor. Totalt under 2010 handlade bolaget olja för 40 miljoner kronor.

Detta ska dock snart vara ett minne blott. Den nya biobränslepannan som nu proveldas på full effekt har redan bidragit till att hålla oljekostnaderna nere den första månaden på 2011.

– Pannan är ännu inte överlämnad till oss men värmen från proveldningen måste ju ta vägen någonstans och går nu ut på det ordinarie nätet. Den nya pannan har levererat i snitt 20 megawatt under januari vilket är mycket positivt, säger Gunilla Holmberg, vd på Hässleholm Miljö AB.
–Vi har inte längre samma behov av att använda olja och det är liksom det som är poängen. För 2011 har det antagits att oljan endast ska utgöras av 3 procent av bränsleenergin för fjärrvärmen.

Det stränga och tidiga vintern har ju gjort att uppvärmningskostnaderna skjutit i höjden ordentligt, inte bara för fjärrvärmeverket utan också för alla andra som har andra uppvärmningsalternativ.
Men den stora vinsten med den nya biopannan är också att utsläppen minskar betydligt.
Den nya pannan som ska invigas den 29 april är på 30 megawatt och ersätter två gamla 6-megawattpannor från 80-talet. Dessa gamla pannor är nu förbrukade och uppfyller heller inte de miljökrav som myndigheterna idag ställer på utsläpp i luft.

– Utsläppet av koldioxid per invånare i Hässleholms kommun motsvarar 4,8 ton per invånare men utan vår fjärrvärmeproduktion hade den legat på betydligt mer. Målsättningen är också att få ner oljeanvändningen från nuvarande 10 -12 procent till 2-3 procent.

Men oljepannorna kommer att vara kvar som reserv om de skulle bli ett oplanerat stopp vid något tillfälle. Den nya pannan som började byggas i januari i fjor kommer i princip att ersätta 40 tankbilar med olja. Den nya pannan vid Beleverket kostar runt 225 miljoner är den absolut största enskilda investeringen som gjorts i Hässleholm så här långt.

Fjärrvärme är det andra billigaste uppvärmningsalternativet efter pellets.
Fjärrvärmen har 32 årsanställda och producerar värme till 9 100 hushåll, 48 industrier samt 226 handels- och serviceföretag.
Under senare tid har man haft ett par bränder som dock inte begränsat leveranserna av värme. Blir det problem har man dock ett par reservaggregat på Väster och på Ljungdala att sätta in vid behov. Även i Tyringe kommer man inom kort att satsa på en ny fjärrvärmepanna.


Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
Mycket folk och musik på Look Alike i Qpoolen. Men efterspelet har blivit polissak, eftersom arrangören saknade tillstånd att servera alkohol.  

Sålde alkolhol
utan tillstånd

Look Alike showen i Qpoolen i början av maj blev en succé. Men nu är arrangören polisanmäld för att ha serverat alkohol utan tillstånd.
Bergendahls bygger ut rejält. Bland annat satsar man på ett stort automatiserat höglager.  

Nysatsning för
300 miljoner

300 miljoner kronor satsas i Hässleholm där det samtidigt skapas ett hundratal nya jobb.Bergendahls firar sina 90 år som familjeföretag med att expandera kraftigt.
Jessica Karlsson med valpen Nuff i trädgården, som hon röjt upp och gjort i ordning tillsammans med sin sambo Mathew.  

Med kärlek till allt som växer

Hon bad sin pappa om en egen rabatt när hon var elva år. Nu fyller hon 30 och det har blivit en hel del frön och plantor i livet.
Piratenpriset till Leif GW Persson

"Jag ska fira
i Piratens anda"

Det var en stolt, rörd och glad Leif GW Persson som tog emot beskedet att han får årets Piratenpris.
Olle Åkesson blev attackerad av en ugglemamma, men det har inte satt her hans goda humör.  

Olle slogs blodig av ugglemamma

Lördagens lilla skogstur blev allt annat än angenäm för 85-årige Olle Åkesson.
Komikern Lasse Magnusson är inte lika glad som vanligt i dag. Humorshowen om att vara en Lasse är inställd, lagd på is!  

Lagom kul att vara en Lasse

Komiker Lasse Magnusson håller sig för skratt i dag när han meddelar att showen är inställd och lagd på is.
Annons / Sponsrade bloggar
Vi söker fler spännande bloggare! Är du en av dem?
Kontakta Eva Emmelin, eva.emmelin@skd.se
Tipsa via SMS/MMS
NorraSkåne.se använder cookies, läs mer här.
WEBB-TV Nyheter, Nöje, Sport.
Vi utser Skånes bästa
Skånes bästa
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Annons / Sponsrade bloggar
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor