RSS

Varje bild har en historia

23 FEBRUARI 2011 06.15

Varje tisdagskväll lyser flitens lampa i Byastuan i Hörja. Här utförs ett ideellt arbete av stora mått.

Imorgon är det åter dags för bildvisning i Hörjagården. Det är en sektion inom föreningen som åter har sammanställt cirka 100 bilder som visas under kvällen. Även den 24 mars visas bilderna och i april i samband med att Hörja IF firar 60-årsjubileum visas bilder som som har anknytning till idrottsföreningen.


Männen som möts varje tisdagskväll lägger ner ett stort arbete för att dokumentera Hörjas historia. Här finns bland annat över 3 500 porträttbilder i arkivet och en mängd andra bilder.


I markerna runt om Hörja har deltagarna dokumenterat 265 platser där det har funnits till exempel ett torp eller en kvarn, men även platser där det har begåtts brott. Alla dessa platser skall märkas ut och genom uppgifterna på skyltarna kan man sedan leta i arkiven efter mer fakta om platsen, vad som har hänt där eller vem som bodde i torpen.


Det är inte bara bilder som tas om hand och arkiveras det är även föremål som gamla flintspetsar och föremål från en utgrävning av en gård från 1600-talet som låg i Vedema.
– Vi vill samla föremålen och visa dem på ett mer överskådligt vis, säger Stig Johansson


Det är många gamla bilder som har blivit digitala under arbetskvällarna och varje bild har en historia. Vid bildvisningarna är det Bertil Aronsson som berättar om bilderna. Men efter varje visning får man revidera texterna, för alltid har någon av besökarna något att tillägga. Något som herrarna tacksamt tar emot, för ibland har de stått med bilder på personer och djur där ingen kommer i håg vad personerna heter men väl hästarnas namn.
– Vi har tagit över ett arbete som startade för länge sedan, säger Stig Johansson. Det var några herrar som sysslade med släktforskning som drog igång det hela.
Med dagens digitala teknik är det lättare att visa bilderna för flera samtidigt och är det någon som vill köpa en bild så ordnar föreningen det också.


FLER NYHETER PÅ
Mycket folk och musik på Look Alike i Qpoolen. Men efterspelet har blivit polissak, eftersom arrangören saknade tillstånd att servera alkohol.  

Sålde alkolhol
utan tillstånd

Look Alike showen i Qpoolen i början av maj blev en succé. Men nu är arrangören polisanmäld för att ha serverat alkohol utan tillstånd.
Olle Åkesson blev attackerad av en ugglemamma, men det har inte satt her hans goda humör.  

Olle slogs blodig av ugglemamma

Lördagens lilla skogstur blev allt annat än angenäm för 85-årige Olle Åkesson.
Bergendahls bygger ut rejält. Bland annat satsar man på ett stort automatiserat höglager.  

Nysatsning för
300 miljoner

300 miljoner kronor satsas i Hässleholm där det samtidigt skapas ett hundratal nya jobb.Bergendahls firar sina 90 år som familjeföretag med att expandera kraftigt.
Jessica Karlsson med valpen Nuff i trädgården, som hon röjt upp och gjort i ordning tillsammans med sin sambo Mathew.  

Med kärlek till allt som växer

Hon bad sin pappa om en egen rabatt när hon var elva år. Nu fyller hon 30 och det har blivit en hel del frön och plantor i livet.
Piratenpriset till Leif GW Persson

"Jag ska fira
i Piratens anda"

Det var en stolt, rörd och glad Leif GW Persson som tog emot beskedet att han får årets Piratenpris.
Annons / Sponsrade bloggar
Hörselskadades Förening i Hässleholm

Föreningen i Hässleholm som tar de Hörselskadades intressen på allvar.
Vi vill, att det som hör till hörselskadan skall räknas inom högkostnadsskyddet.
Även hörseln hör till kroppen.
Bli medlem och besök våra medlemsträffar på Senioren, Tingshusgatan 2.
Läs om medlemsträffarna i NSk på lördagar, under rubriken "förenings info".

Batterier till dina hörapparater säljs var tredje tisdag i månaden på Senioren, även
i samband med våra medlemsträffar. Den första måndagen i varje månad då vi har
styrelsemöte kan du köpa batterier. Från och med den 4 juni kommer vi även att sälja batterier på Ehrenborg,
den första måndagen i varje månad.

Hemsida:

Kontaktperson: Bengt

Adress: Kyrkgatan 9a/1001, 281 32 Hässleholm

Vill du och din förening synas här? Kontakta Darko Sarafiloski: darko.sarafiloski@nsk.se,
0451-745052
Vi söker fler spännande bloggare! Är du en av dem?
Kontakta Eva Emmelin, eva.emmelin@skd.se
Tipsa via SMS/MMS
NorraSkåne.se använder cookies, läs mer här.
WEBB-TV Nyheter, Nöje, Sport.
Vi utser Skånes bästa
Skånes bästa
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Annons / Sponsrade bloggar
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor