Sociala entreprenörer
på väg in i framtiden

Av Hans Bryngelson 11 APRIL 2011 14.48

Socialt entreprenörskap, företagande och idealism. Är det något för framtiden?
Ja, svarade panelen som satt i Europaforums första debatt. Men det var inte helt lätt att förklara vad socialt entreprenörskap betyder.

När Europaforum öppnade på måndagen var det eldsjälar som stod i fokus.
Först ut var kommunalrådet Urban Widmark som i sitt välkomstanförande konstaterade att Sverige, och Hässleholm, länge haft en kluven inställning till Europa.
- Vi ligger lite i utkanten och har inte många uteserveringar, som han uttryckte det.
Men nu hoppas han att Europaforum ska lyfta fram EU-frågor så att fler känner delaktighet och blir än mer engagerade.
Den som först skulle förklarar socialt entreprenörskap, var Anders Ottensten. Han arbetar som rådgivare på, som moderatorn Johan Wessman uttryckte det, ett företag som säljer ideér om framtiden.

Anders förklarade inledningsvis vad entreprenör egentligen betyder. Nämligen, ta mellanrum. "Att se där det finns möjligheter, bryta ny mark, göra skillnad".
Han pekade på den ideella sektorn som han menade var ute efter att förverkliga visioner, utan att för den skull tjäna en massa pengar. Den ska vara ett komplement till kommunen som vi har för att organisera vårt beroende av varandra. Här är politiken verktyget.
Sedan mitten av förra seklet har ledorden varit stabilitet och välfärd. Men nu håller kartan på att ritas om.

Inom välfärden har fler aktörer än kommunen dykt upp. Människor har fått ökad möjlighet att välja själva, ta ett eget ansvar.
Anders Ottensen såg också ett minskat engagemang för den traditionella politiken och ett ökat engagemang vid sidan om politiken.
- Kommunen blir därför en möjliggörare, inte bara görare, som han uttryckte det.
Så nu gäller det för politikerna att våga bejaka människorna som finns i periferin, de med innovationer.

Samtidigt ställer han sig frågan hur man ska hålla ihop ett samhälle med många fria val. Hur långt ska valfriheten drivas?
Han klargjorde vid flera tillfällen att den välfärd som finns idag utgör grunden för ett samhälle, men att resursbrister hos kommun och stat banar vägen för socialt entreprenörskap som ökar effektiviteten och mångfalden. Det ska ge ett mervärde till välfärden.
- Men pengar får inte bli den viktigaste drivkraften, menade Anders Ottensten.


Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
En symbolisk bild på Francois Hollande, Barack Obama med ryggen mot Angela Merkel. Foto: Scanpix

Spenderarbyxor på

Signalen från G8-länderna är efter helgen möte att Eurokrisen bör mötas med spenderarbyxor på.
Annons / Sponsrade bloggar
Vill du och din förening synas här? Kontakta Darko Sarafiloski: darko.sarafiloski@nsk.se,
0451-745052
Vi söker fler spännande bloggare! Är du en av dem?
Kontakta Eva Emmelin, eva.emmelin@skd.se
Tipsa via SMS/MMS
NorraSkåne.se använder cookies, läs mer här.
WEBB-TV Nyheter, Nöje, Sport.
Vi utser Skånes bästa
Skånes bästa
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Annons / Sponsrade bloggar
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor