| Kultur & Nöje | Sport | Opinion | Personligt | Blogg | Webb-TV | Bostad | Lagfarter | Motor | Väder | RSS |
ÖNNESTAD/FJÄLKINGE. Ännu ett steg har tagits för att komma närmare pågatågsstationer i Önnestad och Fjälkinge. Förstudien har blivit klar och nu går arbetet vidare
– Nu ska vi gå in och titta i detalj hur det kommer bli, säger Thomas Wellander från Trafikverket.
Det är totalt 16 orter runt om i Skåne som kommer att få en ny pågatågsstation. Tidigare har det funnits stationer både i Önnestad och Fjälkinge. Men de linjerna lades ner 1984 respektive 1972. Men snart kan tågen återigen börja rulla in i samhällena.
– Nu när förstudien är klar så ska vi titta vidare på till exempel miljöpåverkan, vilken mark vi behöver och andra liknande saker, säger Thomas Wellander.
Alla detaljer ska sammanställas till en järnvägsplan som sen Trafikverket ska ta ställning till. Om allt går som det ska kommer den vara klar före sommaren nästa år. De boende som berörs av bygget kommer också att ha möjlighet att överklaga planen.
Sen är det dags att börja bygga.
– Stationerna ska v ara klara senast 2014. Men min gissning är att vi kommer kunna börja trafikera banorna redan under hösten 2013, säger Thomas Wellander.
Enligt beräkningar från Skånetrafiken kommer 725 personer åka från och till Önnestad varje vardag. Motsvarande siffra för Fjälkinge är 580. I fallet Fjälkinge har Kristianstads kommun och Skånetrafiken gått in och gjort en extra investering på 20 miljoner kronor.
– Det är för att stationen ska hamna inne i samhället. Först var det planerat utanför eftersom det blev billigare. Men vi tror att det gynnar fler om det ligger centralt, säger Mats Almén från Skånetrafiken.

Missa inte vår kompletta tv-guide!