| Kultur & Nöje | Sport | Opinion | Personligt | Blogg | Webb-TV | Lagfarter | Väder |
MATTERÖD. Laila Dahlmans bil fick punktering sedan vägen skrapats efter rallytävlingen. Hon tycker att Hässleholms industribyggnads AB, Hibab brustit i ansvar. Enligt Hibab bör man inte använda vägen som genväg.
Mor och son Dahlman var på väg till hemmet i Matteröd i måndags kväll. De gjorde som de brukar och tog genvägen över Hovdalaslätten. Till en början var grusvägen skrapad och fin.
- Men sedan kom ett parti med en massa lös grus, fullt av stora stenar, säger Laila Dahlman.
Och där small det. En decimeterstor sten hade punkterat ett av bilens däck och bucklat fälgen.
- Om de inte är färdiga med återställningen av vägen efter rallyt får de väl ha den avstängd. De kunde i alla fall sätta upp en varningsskylt, tycker hon.
I bland efter ett regnoväder är partier av vägen lika gropig som en tvättbräda och därför kör de försiktigt där, så även kvällen då olyckan var framme.
- Man kör inte snabbt med en Renault Clio där, säger hon.
Tommy Bengtsson, projektledare och förvaltare på Hibab, med ansvar för bland annat vägarna på Hovdala:
- Det är ingen allmän väg utan är bara tänkt att användas för friluftsliv på Hovdalaområdet.
Därför råder han boende väster om Finjasjön att i stället ta vägen om Nösdala och Brönnestad, som Trafikverket sköter och de boende kan ställa högre krav på.
Ordförande i Hässleholms motorklubb CG Wilke bekräftar att rallyt gått på en del av den berörda vägen. Han säger att klubben efter rallyt plockade bort stenar i storlek som en knytnäve och större från vägarna.
Thomas Carlsson, vars firma återställde vägen, menar att de gjort vad man kunnat.
- Rallyklubben beställde att vi skulle göra vid vägen och det startade vi med klockan sju i måndags morse.
Efter att de skrapat vägen ska det inte ligga kvar några stora stenar.
- Ser vi stora stenar så stannar vi och tar bort dem, säger han.
Tommy Bengtsson på Hibab berättar att vägen skrapas fem?sex gånger årligen, efter att oväder eller buskörare skadat den. Han ser inget samband mellan rallyt och olyckan utan menar att den lika gärna kunde skett efter någon av de andra skrapningarna.
- Precis efter en skrapning ligger det lösgrus och sten på vägen. Efter några dagar packats det till av bilarna som kör där.
- Den där genvägen får folk ta på eget bevåg. Det kan ligga stenar på den.
De kan inte garantera att vägen är stenfri och därför vill han lägga ansvar på förarna att undvika stenar.
- Men visst är det olyckligt att hon kör på en sten och får punktering, säger han.
Laila Dahlman säger att många i trakten brukar ta grusvägen till och från stan. Men efter olyckan vill hon varna folk för att köra där.
- Att få punktering är väl en sak. Men när det ligger så stora stenar kvar att det fördärvar fälgen på bilen, då blir jag förbannad. Jag tycker de skulle gjort vid vägen bättre, säger Laila Dahlman.

Föreningen är drygt 40 år och bildades av Lennart och Gunvor Bladh.
Paret har arbetat intensivt med att ortens alla hörselskadade skulle få någonstans att komma till,
man byggde upp en förening som vi även i dag ägnar sig till hörselskadade och deras familjer.
Att familjen är viktig ser vi bara på hur intresset för Tecken Som Stöd (TSS) betyder, här får man inblick i hur viktigt
det är att så många som möjligt kan teckna.
Vi har kurser för den som är intresserad på Senioren både för nya och för dem som hållit på ett tag.
Ring mig så kan vi tala TSS.
Hemsida: Se våra hemsidor i nsk.se/hassleholm/föreningar eller hrf.se/hassleholm
Kontaktperson: Bengt Lundén, Tel. 0451-13580, Tel. 0731822582
Adress: HRFs, postadress är Kyrkgatan 9a, 28132 Hässleholm

Missa inte vår kompletta tv-guide!