Möte om varghona

Av Helén Fingalsson 4 OKTOBER 2011 17.10

En varghona har etablerat sig i gränstrakterna mellan Skåne och Småland. Frågan som uppstår är om vi vill skydda vår svenska Gråben eller om vi hellre lägger kraft på de utrotningshotade tigrarna långt från vår svenska gräns?

På onsdag kväll klockan 18.30 i församlingshemmet i Loshult arrangeras en informationskväll som handlar om att leva med rovdjur.
Det är Naturskyddsföreningen i Kronobergs län som vill ha en mer nyanserad debatt om rovdjur i allmänhet och varg i synnerhet. Tillsammans med Studiefrämjandet har de arrangerat en kväll där både information och debatt ska få plats.
Rovdjursansvariga från länsstyrelserna i både Kronobergs och Skåne län kommer att närvara liksom företrädare från Jägareförbundet, viltspårare och lärare i jakt och viltvård vid Naturbruksgymnasiet i Osby.


Frågan har blivit extra aktuell i samband med att en ung varghona från Norge har etablerat sig i gränstrakterna mellan Småland och Skåne, närmare bestämt mellan Älmhult och E4:an. Skulle även än varghane leta sig hit kan det innebära flera små vargar i området framöver.


Varg är ett djur som väcker mycket känslor. Allt från rädsla och ilska till kärlek och fascination.
I diskussionerna om rovdjur märks intresset tydligast så fort djuren befinner sig på behörigt avstånd. Det kan till exempel gälla tigrar där 97 procent lär ha försvunnit sedan förra sekelskiftet till följd av illegal jakt och förändrade levnadsvillkor. När det gäller vargen som för 200 år sedan fanns i alla svenska landskap utom Gotland är intresset betydligt svalare.


LÄS MER
Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
Mycket folk och musik på Look Alike i Qpoolen. Men efterspelet har blivit polissak, eftersom arrangören saknade tillstånd att servera alkohol.  

Sålde alkolhol
utan tillstånd

Look Alike showen i Qpoolen i början av maj blev en succé. Men nu är arrangören polisanmäld för att ha serverat alkohol utan tillstånd.
Fastigheten blev ett ärende för miljö- och byggnämnden 2008. Sedan dess har vitesföreläggande, uppskov, en konkurs och nytt vitesföreläggande kantat historien fram till i dag. Förfallet pågår fortfarande och nu söker kommunen nya vägar för att lösa frågan.  

"Skandalhus" som är svårt att få rätsida på

Ett vite på 10 000 kronor i veckan har inte hjälpt.
Olle Åkesson blev attackerad av en ugglemamma, men det har inte satt her hans goda humör.  

Olle slogs blodig av ugglemamma

Lördagens lilla skogstur blev allt annat än angenäm för 85-årige Olle Åkesson.
Annons / Sponsrade bloggar
Vill du och din förening synas här? Kontakta Darko Sarafiloski: darko.sarafiloski@nsk.se,
0451-745052
Tipsa via SMS/MMS
NorraSkåne.se använder cookies, läs mer här.
WEBB-TV Nyheter, Nöje, Sport.
Vi utser Skånes bästa
Skånes bästa
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Annons / Sponsrade bloggar
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor