| Kultur & Nöje | Sport | Opinion | Personligt | Blogg | Webb-TV | Bostad | Lagfarter | Motor | Väder | RSS |
HÄSSLEHOLM. Jacob Karlsson, 25 år, håller på att etablera sig som ny fastighetsägare i Hässleholm.
Den 1 mars 2012 står de sju första av 34 hyreslägenheter klara på T4-området. Han har också långt framskridna planer på ett femvåningars hyreshus i centrala staden och marklägenheter i Finjasjö Park.
– Staden är attraktiv och har tillväxtmöjligheter, säger Jacob som är född och uppvuxen i Hässleholm.
Med ekonomisk utbildning i bakgrunden, med jobb som aktieanalytiker på en bank och med ett stort intresse för byggnation, känner han att han har förutsättningarna för att satsa.
Sitt företag startade han så sent som november förra året men har redan etablerat sig som en ny kraft att räkna med.
Stadsbyggnadskontoret och byggnadsnämnden har fått en ny aktör.
När tidningen träffar Jacob håller hans anlitade byggherre på att lyfta på takstolarna till den första av elva huskroppar som är placerade på T4-området, mellan kommunens förvaltningar och det nuvarande hunddagiset.
Han berättar att husen är av typen passivhus som ska klara sig helt utan extra uppvärmning. Väggarna, som är tillverkade på Finja Betong AB, är uppbyggda kring 35 centimeter tjock cellplats och ska förses med betongputs på utsidan och gipsväggar på insidan.
– Energivärdet ligger långt under gränsen för vad som krävs för ett passivhus, förklarar han och inflikar att det betyder en mycket låg energiförbrukning.
Elva huskroppar på totalt 34 lägenheter ska stå klara våren 2013. Men redan till våren nästa år flyttar de första sju hyresgästerna in.
En av dem är Anita Berg som står och tittar på byggarbetsplatsen och tycker det är mycket spännande att se "sin" blivande bostad ta form.
– Nu bor jag i en lägenhet i stan, men ska flytta in i en trea med min särbo som bor i Ängelholm, berättar hon.
Att efterfrågan på hyreslägenheter är stor, intygar Jacob Karlsson. Han har fått in över 400 intresseanmälningar till husen på T4-området.
Lägenheterna, treor och fyror, får en kallhyra på 7 700 respektive 8 450 kronor i månaden. Husen byggs som enplanshus och tvåplanshus.
Bland de blivande hyresgästerna finns alla kategorier av människor, både unga familjer som flyttar in i sin första lägenhet som äldre som vill flytta till något nytt och bekvämare.
Hos byggnadsnämnden ligger ytterligare förfrågan om bygglov från Jacobs företag. Bland annat vill han bygga ett 20-tal marklägenheter i Finjasjö Park.
Dessutom har han visat intresse för att bygga ett femvånings hyreshus i centrala Hässleholm.
Men först ska husen på T4-området få sina nya hyresgäster.
– Många som står i kön är från andra orter och ett av mina mål är att mina hyresgäster ska vara 20 nya kommuninvånare, avslutar han och konstaterar också att efterfrågan på hyresrätter är stor.
Källa: www.k-fastigheter.se


Missa inte vår kompletta tv-guide!