| Kultur & Nöje | Sport | Opinion | Personligt | Blogg | Webb-TV | Bostad | Lagfarter | Motor | Väder | RSS |
MUSIKAL. Det blir Broadwaymusikalen “Allt eller inget” (The Full Monty) som blir uppföljaren till “Cabaret” på Hässleholms Kulturhus vintern 2012.
Goodshow Production storsatsade med “Cabaret” och Anna-Lena Brundin i huvudrollen vintern 2009. Satsningen blev så lyckad att man bestämde sig för en fortsättningen, och nu är det alltså klart att det blir “Allt eller inget” som ska ha premiär den 3 november 2012.
– Redan när jag filmen i mitten på 1990-talet fastnade jag för den. Jag ömsom skrattade, ömsom grät. Det är svårt att inte gilla den, säger Bengt Larsson som ska regissera nu precis som han gjorde med “Cabaret”.
Det blir till en stor del annorlunda musikal nu jämfört med senast.
Då var det till stora delar kvinnor i de bärande rollerna, medan det nu är mycket män som förväntas ingå i den cirka 20 personer stora ensemblen. Dess-utom hade “Cabaret” sitt avstamp under andra världskriget medan “Allt eller inget” är nutid.
Filmen handlar om sex manliga stålverksarbetare som blir av med sina jobb, och för att klara sig ser de som enda utväg att sätta upp en strippshow i bästa Chippendale-stil. Påhejad av kvinnorna runt omkring dem beslutar de sig för att löpa linan ut och visa allt eller inget.
– Till viss del kan man se likheter med dagens samhälle med stor arbetslöshet där finanskrisen slagit hårt, säger Bengt Larsson som vet hur han vill jobba med musikalen.
– För min del gäller det att få tag i de mänskliga relationerna och lyfta fram dem. Sedan är det en utmaning att få fram den engelska humorn som finns i filmen, det här samspelet mellan komik och tragik. Det är en starkt bidragande orsak till värmen som finns där, säger Bengt Larsson.
I nuläget har man inte klart med någon skådespelare, men tanken är att man ska knyta till sig något mer känt namn kryddat med några semiproffs och en del lokala talanger. Även om inget namn är klart har Bengt Larsson tankar på vilka han vill ha med.
– Vi kommer att börja jobba intensivare med det i början av nästa år, och auditions blir förmodligen i mars. Sedan drar vi igång med repetitioner runt början av september, säger Bengt Larsson.
Uppsättningen beräknas kosta 4,5 miljoner kronor. Med hjälp av mycket publik, stöttning från kommunen och pengar från Leader PH så ska satsningen gå ihop.
– Vi hade drygt 7 500 besökare på Cabaret och mindre än så räknar vi inte med. I planeringen ligger det att vi ska göra ungefär 25 föreställningar, precis som med Cabaret, säger Bengt Larsson som varit på Gotland och sett den föreställning som gått där under våren med Janne Åström i en av huvudrollerna.
– Den var fantastiskt bra. Men kunde de få 10 000 personer att se den i Visby så måste vi ju lyckas med vår målsättning.
Så de som kommer kan räkna med en nakenchock i kulturhuset?
– Absolut. Det är allt eller inget som gäller, säger Bengt Larsson och skrattar.

Missa inte vår kompletta tv-guide!