Löfven och Palm säger nej

Av TT 22 JANUARI 11.55

Både Stefan Löfven och en av favoriterna till partiledarposten, Veronica Palm, tackar nej. Det meddelade de båda innan VU:s möte.

- En helt avgörande fråga är naturligtvis efterträdare till Håkan Juholt, partiet ska ha en ordförande, säger Stefan Löfven på väg in till verkställande utskottets möte i Socialdemokraternas partihögkvarter, ett möte som börjar klockan 14.30.


Men på frågan om han själv kan tänka sig att ta över blir svaret
nekande:
- Det är inte aktuellt.
Han poängterar att det är processen som nu ska diskuteras, framför allt hur
öppen den ska vara.
- Jag förstår er nyfikenhet.


Inte heller Veronica Palm säger sig vilja kandidera till partiledarposten.

Den här gången kommer det att bli en öppnare process inom S när den nya partiordföranden efter Håkan Juholt utses, tror s-kännaren och författaren Christer Isaksson.
- Man kan inte ha en dold process igen, då är det kört. Då blir svenska folket förbannade och partiets väljare också, säger Isaksson.


Samtidigt befarar han att socialdemokratin fortfarande inte är mogen för en helt öppen process som till exempel när Vänsterpartiet och Centerpartiet nyligen utsåg partiledare. Då stod en rad kandidater mot varandra, reste runt i landet och propagerade för att bli valda.


- De måste göra någonting och många socialdemokrater ser att det finns stora fördelar, det väcker intresse för partiet, politiken och för personerna. Så långt kanske man inte vågar gå men jag tror att det kan bli ett mellanting, där man åtminstone talar om vilka som är kandidater.


Arbetarkommunerna kan också få rösta och de resultaten skulle kunna bli offentliga. Däremot tror Isaksson inte att kandidaterna får debattera öppet med varandra.


- Då är risken att sprickorna syns, det blir lätt för motståndare och media att markera skillnaderna och kanske säga att det är tre olika partier som nu huserar inom samma parti. Jag tror att det bara skulle vara en fördel men många inom socialdemokraterna är rädda för detta.


Christer Isaksson bedömer att det är ganska troligt att Carin Jämtin blir den tillförordnade partiledaren som får styra partiet tills en ordinarie ordförande kan tillsättas av kongressen.
- Det skulle inte förvåna mig men en person som höjt sina aktier ordentligt de senaste dagarna är ju också Sven-Erik Österberg, säger Isaksson.

Men vem kommer att bli ny partiordförande när röken så småningom skingras? Christer Isaksson tror på Mikael Damberg, men nämner även andra möjliga efterträdare.
- Kandidaterna som växer fram nu är Micke Damberg, Sven-Erik Österberg, Lena Sommestad och några outsiders som Pär Nuder och Carin Jämtin. Och framåt 2013 så tror jag att det blir klart och att det blir Micke Damberg, om det blir en öppen process.
- Men förutsättningen för mitt resonemang är att man kan bygga broar mellan olika delar av socialdemokratin. Det kan man göra i en öppen process och då framstår Micke Damberg som ett framtidsnamn.

Thomas Bodström är däremot knappast ett sannolikt namn som framtida partiordförande, tror Isaksson. Bodström har inte tillräckligt stark ställning inom partiet.
- Ska man vara elak kan man säga att om alla 40-åriga kvinnor fick bestämma skulle han bli ordförande. Men jag tror inte att han har det politiska djup som krävs och jag ifrågasätter hans lojalitet. Snarare är Pär Nuder på ingång, han har trovärdighet, han är politiskt smart och har skaffat sig andra erfarenheter.


En av de viktiga frågorna för Socialdemokraterna är om en ny ordförande ska tillsättas på en extrainkallad kongress eller om valet ska vänta fram till den ordinarie kongressen 2013. Jonas Hinnfors, professor i statsvetenskap på Göteborgs Universitet, bedömer att det är viktigt att ganska snabbt tillsätta en ny ordinarie ordförande som kan staka ut partiets framtida politik.

- Jag tror att det vore väldigt illa att vänta ända till den ordinarie
kongressen 2013. Man behöver diskutera de politiska frågorna väldigt snart, partiet har varit splittrat men också vacklat och haft en vaghet i flera grundläggande frågor. Då bör man ha en partiledare som leder det arbetet och kan göra det med legitimitet. Och den legitimiteten har man inte med en tillfällig partiledare, säger Hinnfors.

Hinnfors tror inte heller att Håkan Juholt är förverkad inom partiet trots att hans period som partiledare inte blev någon succé.
- Han avgick inte som riksdagsledamot och han har ändå visat att han är en person som brinner för partiet. Han tog ansvar för partiet genom att avgå och han har visat en väldig fighting spirit. Så jag tror att han kommer att fortsätta i någon sorts viktig ställning inom partiet, säger Hinnfors.


Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
Mycket folk och musik på Look Alike i Qpoolen. Men efterspelet har blivit polissak, eftersom arrangören saknade tillstånd att servera alkohol.  

Sålde alkolhol
utan tillstånd

Look Alike showen i Qpoolen i början av maj blev en succé. Men nu är arrangören polisanmäld för att ha serverat alkohol utan tillstånd.
Bergendahls bygger ut rejält. Bland annat satsar man på ett stort automatiserat höglager.  

Nysatsning för
300 miljoner

300 miljoner kronor satsas i Hässleholm där det samtidigt skapas ett hundratal nya jobb.Bergendahls firar sina 90 år som familjeföretag med att expandera kraftigt.
Jessica Karlsson med valpen Nuff i trädgården, som hon röjt upp och gjort i ordning tillsammans med sin sambo Mathew.  

Med kärlek till allt som växer

Hon bad sin pappa om en egen rabatt när hon var elva år. Nu fyller hon 30 och det har blivit en hel del frön och plantor i livet.
Hässleholm nästa! Turens chaufförer är från vänster Mikaela och Millie. Passagerarna, som tittar ut heter Patrik, Kevin och Taylor.  

Busbuss och satsning på Grön Flagg i Finja

Hos förskolebarnen i Finja är det just nu full aktivitet. Vårbruk, kretsloppsarbete och fantasifulla bussturer avlöser varandra. Ute på gården rasar glada och pigga barn omkring.
Piratenpriset till Leif GW Persson

"Jag ska fira
i Piratens anda"

Det var en stolt, rörd och glad Leif GW Persson som tog emot beskedet att han får årets Piratenpris.
Fastigheten blev ett ärende för miljö- och byggnämnden 2008. Sedan dess har vitesföreläggande, uppskov, en konkurs och nytt vitesföreläggande kantat historien fram till i dag. Förfallet pågår fortfarande och nu söker kommunen nya vägar för att lösa frågan.  

"Skandalhus" som är svårt att få rätsida på

Ett vite på 10 000 kronor i veckan har inte hjälpt.
Tipsa via SMS/MMS
NorraSkåne.se använder cookies, läs mer här.
WEBB-TV Nyheter, Nöje, Sport.
Vi utser Skånes bästa
Skånes bästa
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Annons / Sponsrade bloggar
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor