Göteborgsback kan bli borta länge

Av TT 5 FEBRUARI 00.09 (UPPDATERAD 22 maj 15.22)

IFK Göteborg drabbades av två lårskador i måndagens derby mot Gais i allsvenskan. Värst är läget för den isländske landslagsmittbacken Hjalmar Jonsson som kan bli borta i flera månader, enligt sportbladet.se.


Det ser inte bra ut för Hjalmar. Det är främre lårmuskeln, en sena som fäster i höften, som är skadad. Han kan bli borta ett tag, sade klubbens sjukgymnast Fredrik Larsson på tisdagen.

Vänsterbacken och U21-landslagsmannen Mikael Dyrestam slog upp en gammal skada. Göteborg hoppas att Dyrestam kan spela igen efter EM-uppehållet.


FLER NYHETER PÅ
Jansson undrar...
Beckham tände OS-elden i förra veckan. Inför detta undrar Jansson hur många medaljer media kommer kosta våra tävlande.  

Hur många medaljer har media kostat oss?

Hur många medaljer har media kostat oss?
Vittsjös Johanna Andersson jublar. Hemmalaget vann med 4-1 i söndagens match mot Djurgården.  

Vittsjö vann överlägset

Vittsjö kom snabbt över förlusterna mot Malmö. Idag tog de fjärde raka hemmavinsten när de besegrade Djurgården.
Tipsa via SMS/MMS
NorraSkåne.se använder cookies, läs mer här.
WEBB-TV Nyheter, Nöje, Sport.
Vi utser Skånes bästa
Skånes bästa
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Annons / Sponsrade bloggar
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor