Mindre tryck på Spanien i år

Av TT 7 FEBRUARI 00.09 (UPPDATERAD 13 mars 14.52)

Euroländernas finansministrar gick Spanien en bit till mötes och gav landet lite respit att få ned sitt budgetunderskott. I stället för tidigare överenskomna 4,4 procent av BNP ska underskottet nu ned till 5,3 procent i år.


Men 2013 ändras inte målet. Då är det 3 procent av BNP som gäller.


Det är väldigt viktigt att den spanska regeringen håller fast vid målet för 2013, sade finansminister Anders Borg när han anlände till ett möte i Bryssel.
De måste relativt snart komma fram med konkreta förslag som gör att målet blir trovärdigt, sade Anders Borg.

Alldeles nyligen har EU infört nya tuffare regler för att skärpa budgetdisciplinen och hindra länder från att förhandla sig bort från krav som innebär smärtsamma åtgärder på hemmaplan.


Att Spanien nu ändå får töja på reglerna beror på att den spanska regeringen hävdar att den fått ärva en sämre ekonomi än vad den förra regeringen gett sken av. Fjolårets budgetunderskott blev 8,5 procent i stället för 6 procent.


Spanien lider redan av recession och skyhög arbetslöshet och det anses inte rimligt att då behålla kravet på att få ned underskottet till 4,4 procent i år.


För att uppfylla villkoren för mer nödlån från EU och IMF måste Grekland göra budgetnedskärningar på sammanlagt 5,5 procent av BNP under 2013 och 2014, enligt en rapport från EU-kommissionen som Reuters har tagit del av.


De omstridda åtgärderna som vidtagits tidigare i år motsvarar besparingar på 1,5 procent av BNP, enligt rapporten, som tillägger att dessa åtgärder räcker för att få ned underskottet för 2012 till överenskommen nivå.


Enligt kommissionen måste åtgärderna för att dra ned underskotten 2013—2014 beslutas de närmaste månaderna.


Målet är att exklusive finansieringskostnader få ned underskottet till 1 procent av BNP 2012, vilket enligt planen ska vändas till överskott på 1,8 procent 2013 och 4,5 procent 2014.


Grekland väntas hålla nyval i slutet av april och en vårbudget väntas i maj.


EU:s finansministrar överväger att skjuta upp beslutet om att frysa stöd till Ungern till juni, rapporterar Reuters med hänvisning till EU-källor.


FLER NYHETER PÅ
Sångaren Olle Jönsson och gitarristen och låtskrivaren Christer Ericsson ser fram emot ytterligare många år med Lasse Stefanz. - Jag vill inte tänka på pensionen, vi är likadana Olle och jag, vi vill ut, säger Christer Ericsson.  

Lasse Stefanz om
de tuffa åren

Grabbarna i Lasse Stefanz kämpade sig igenom många hundår innan framgången var ett faktum. Nu kommer boken om bandet, som också släpper sin årliga maj-platta och sitt eget vin.
Alexander Klein visar lägenheter på Kunskapsportens nya bygge vid Grönängsplan i Hässleholm.  

Tryggt utan
större lyx

Men lägenheterna är fyllda av små finesser som är svåra att se.
Mycket folk och musik på Look Alike i Qpoolen. Men efterspelet har blivit polissak, eftersom arrangören saknade tillstånd att servera alkohol.  

Sålde alkolhol
utan tillstånd

Look Alike showen i Qpoolen i början av maj blev en succé. Men nu är arrangören polisanmäld för att ha serverat alkohol utan tillstånd.
Tipsa via SMS/MMS
NorraSkåne.se använder cookies, läs mer här.
WEBB-TV Nyheter, Nöje, Sport.
Vi utser Skånes bästa
Skånes bästa
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Annons / Sponsrade bloggar
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor