Allt fler vill lära
sig rädda liv

Av Peter Olsson 23 FEBRUARI 05.00

Hundratals människors liv räddas varje år av personer som kan hjärt- och lungräddning (HLR). I dag finns 2,8 miljoner hjärthjälpare i landet och fler är på gång.

Cirka 10 000 svenskar, som inte vårdas på sjukhus, drabbas varje år av plötsligt hjärtstopp. Om den drabbade inte snabbt får hjälp är risken stor att hon inte överlever. Av de insjuknade personer räddas varje år livet på var tionde person. Mycket tack vare att fler och fler svenskar lär sig räddningstekniken.
– För några år sedan utbildades 100 000-150 000 personer inom hjärt- och lungräddning per år. I dag är motsvarande siffra 200 000, säger Helene Bylow, utbildningsansvarig på Svenska rådet för hjärt-lungräddning.


Organisationen utbildar de huvudinstruktörer som i sin tur lär ut kunskapen på exempelvis skolor, företag och arbetsplatser. Det är inte ovanligt att arbetsgivare erbjuder sina anställda att gå en kurs. Privatpersoner kan vända sig direkt till exempelvis Röda korset, Civilförsvarsförbundet eller Svenska livräddningssällskapet, vars lokala kontor erbjuder hjärt-lungräddning. Grundkursen tar inte mer än tre timmar och eleverna lär sig även använda hjärtstartare.


– Det tar i genomsnitt 13 minuter innan ambulanspersonal är på plats, och då är det oftast för sent. Det viktiga är att räddningen kommer igång snabbt. Ju snabbare någon får hjälp, desto högre blir chansen att överleva, säger Helene Bylow.
Wolfgang Reinhardt är kardiolog och jobbar som överläkare på Skånes universitetssjukhus i Malmö. Han åker runt och utbildar både ungdomar och vuxna i hjärt- och lungräddning.
– Jag vill ha mer HLR-utbildning och det ska börjas med det tidigt., säger han.
– Vi måste skapa en ökad medvetenhet kring HLR, det ökar oddsen att de som drabbas faktiskt överlever.



Kommentarer
Max 200 ord. Debattregler
blog comments powered by Disqus
FLER NYHETER PÅ
Camilla Hansson vill att Trafikverket tar tag i kurvan vid Nygård på väg 1857 mellan Finja och Tyringe och gör något åt trafiksäkerheten.  

"Tyvärr var olyckan inte oväntad"

Strax innan klockan nio på onsdagsmorgonen hörde och såg Camilla Hansson hur en motorcyklist körde av vägen vid hennes hus.
Erik Gustavsson, ägare av EG-bygg, ligger i startgroparna för att bygga flera nya bostäder i Vinslöv. Här i kvarteret Laxöringen har han planerat för tio stycken parhus.  

Planerar bygga 50 bostäder

Behovet av lägenheter och marklägenheter är stort i Vinslöv.
Alexander Klein visar lägenheter på Kunskapsportens nya bygge vid Grönängsplan i Hässleholm.  

Tryggt utan
större lyx

Men lägenheterna är fyllda av små finesser som är svåra att se.
Tipsa via SMS/MMS
NorraSkåne.se använder cookies, läs mer här.
WEBB-TV Nyheter, Nöje, Sport.
Vi utser Skånes bästa
Skånes bästa
BLÄDDRA I NORRA SKÅNE
NYTT: E-tidningen nu en betaltjänst - men gratis för prenumeranter.
Annons / Sponsrade bloggar
Vad är det på tv just nu?
TV-Guide Missa inte vår kompletta tv-guide!
Läs våra bilagor