Sundin kan göra en Gretzky

Sport Det råder delade meningar hos experterna om Sundin verkligen kan ta Vancouver till de riktigt höga höjderna.
Sport • Publicerad 8 januari 2009 • Uppdaterad 14 december 2021
Foto: Scanpix
Foto: Scanpix

Det råder delade meningar hos experterna om Sundin verkligen kan ta Vancouver till de riktigt höga höjderna. Entusiasmen är stor och förhoppningarna ännu större i 2010 års vackra OS-stad med Klippiga bergen på ena sidan och Stilla havet på den andra. Såväl spelare som supportrar och medier tror att något stort är på gång med Mats Sundin i laget. Klubbens första Stanley cup-seger är definitivt inom räckhåll. - Ja, det tror jag, säger Iain MacIntyre, krönikör på tidningen Vancouver Sun, till TT. - Mycket beror på spelordningen i slutspelet. Detroit och San Jose är de två bästa lagen i NHL och de är i samma conference som Vancouver. Det kan bli svårt om de måste vinna över bägge. Men de har definitivt en chans och med Mats Sundin är den mycket bättre. Sedan tvillingarna Sedin klev upp i förstakedjan har de bara haft en kedja som har varit ett ordentligt hot. Nu har de för första gången ett alternativ. MacIntyre har följt laget sedan 1991 och anser att Sundin är klubbens bästa free agent-värvning genom tiderna. - Den enda som är jämförbar är Mark Messier som värvades hit för drygt tio år sedan. Men det var en PR-värvning av ägaren därför att man hade så många tomma stolar i hallen. Så är det inte nu. Den här gången är det hockeyavdelningen som ligger bakom värvningen av Sundin och det är av sportsliga skäl, säger han. Men alla är inte lika entusiastiska. Speciellt inte om man kommer utanför Vancouver. Branschorganet The Hockey News krönikör Adam Proteau jämför i tidningen Sundins ankomst till Vancouver med superstjärnan Wayne Gretzkys korta och (nästan) bortglömda fiaskomånader i St Louis Blues våren 1996. Adam Proteau tycker att svensken borde ha fattat beslut om sin framtid redan i somras. Då hade han kunna välja spel i Detroit eller San Jose som också ville ha den svenske stjärnan. När han nu väntade så länge som han gjorde skulle New York Rangers i den jämnare Eastern conference ha varit ett bättre val. Proteau är säker på att Sundin kommer att göra Vancouver bättre. Han skriver: "Men alla som har sett Canucks, om än så bara en gång i livet, vet att deras play off-drömmar inte kommer att bero på den snart 38-årige Sundin, utan snarare på tillståndet med Roberto Luongos delikata ljumskar". Vancouvers stjärnmålvakt har inte spelat sedan i slutet av november på grund av ljumskproblem och Proteau skriver att Mats Sundins Vancouverflytt har "Wayne Gretzky, St Louis Blues, skrivet över sig". När Mats Sundin natten till lördagen svensk tid gör sin hemmadebut i GM Place heter motståndaren just St Louis Blues. Om det är ett tecken eller bara ett ironiskt sammanträffande återstår att se.

Admin
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.