Annons

Linköping tog SM-guld i kavaj

Sport Nästa år spelar den 24—åriga mittfältsstjärnan med Philadelphia i den amerikanska proffsligan.
Sport • Publicerad 1 november 2009 • Uppdaterad 30 november 2021

Nästa år spelar den 24—åriga mittfältsstjärnan med Philadelphia i den amerikanska proffsligan. Men först ska landslagets lagkapten fira rejält med Linköpings FC. Hennes fem säsonger fick ett drömavslut — med guld i både svenska cupen och klubbens första SM—guld någonsin Runt omkring henne skriker lagkompisarna ut sin glädje. Efter förkrossande 4—0 mot Umeå i lördags blev titeln definitivt säkrad när Djurgården slog Göteborg med 1—0 under söndagen. Hjälte i Linköping blev Djurgårdens Linda Sällström sedan hon satt 1—0 i 83:e minuten på Kristineberg i Stockholm. Med en omgång kvar att spela har Linköping ointagliga fyra poängs försprång före Umeå och Göteborg. – Vi följde matchen tillsammans via livescore och när Djurgården gjorde mål på slutet blev det nog utslag på Richterskalan, säger Caroline Seger och skrattar. För knappt tre veckor sedan vann laget även svenska cupen för andra gången — men det här var föreningens första SM—titel. – Att vinna med just de här tjejerna är det bästa av allt, vi har ett underbart gäng. Och jag kunde knappast ha fått en bättre avslutning än så här, säger Seger. Nästa säsong väntar ju amerikanska proffsligan med Philadelphia. – Jag vill prova något nytt och det känns som en härlig utmaning. Men inget jag vill tänka på ännu, nu ska vi fira det här ordentligt, skrattar hon. Laget skulle senare på söndagen hyllas i Cloetta Center i samband med Linköping HC:s hemmamöte mot Modo. Det var just samarbetet med LHC, där BK Kenty ombildades till LFC 2003, som förde laget till toppen. Kenty debuterade i allsvenskan 1998, men klarade aldrig av att etablera sig. Landets femte största stad har verkligen varit svältfödd med idrottsliga framgångar. Senaste SM—guldet i en stor lagsport var i handboll 1974, genom IF Saab. Under 2000-talet har LHC varit i två SM—finaler i hockey och Team Valla i en i volleyboll — men det blev förlust i samtliga tre. Det enda man riktigt lyckats i är squash med 17 lagguld genom Linköpings squashklubb. – Det här betyder väldigt mycket för staden och det är otroligt kul att vara med om något historiskt, säger Seger. På Fotbollsgalan den 9 november tilldelas hon säkert Diamantbollen, som årets bästa damspelare, också. I botten blev det klart att Piteå gör Stattena sällskap ur damallsvenskan sedan just Stattena mot Piteå tagit årets första seger med 2—1. Malmö blir sämst fyra efter 1—1 hemma mot Örebro.

Ralph BretzerSkicka e-post
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons