Söderberg hittade hem och fann spelglädjen

Sport – Mycket är förändrat på många sätt –inte minst klubbens sätt att ta hand om oss spelare, menar Daniel Söderberg.
Sport • Publicerad 10 november 2009 • Uppdaterad 13 december 2021
Foto: Stefan Sandström
Foto: Stefan Sandström

– Mycket är förändrat på många sätt –inte minst klubbens sätt att ta hand om oss spelare, menar Daniel Söderberg. När Söderberg kom fram i Tyringes ungdomsverksamhet var han en av de riktigt lovande killarna i klubben. Redan 2001 fanns han med i A-truppen och snart var han bofast där. Men i takt med att Tyringe degenererade på A-lagsnivå gick det också allt mer trögt för den målfarlige forwarden. Efter våren 2006 kom också en brytpunkt och det fanns flera förklaringar till att han valde HHK. – En var att man togs alldeles för given av klubbledningen, jag hörde ingenting på hela sommaren och när man sedan ville skriva kontrakt hade jag redan bestämt mig, avslöjar han. I HHK togs han och kompisen Martin Johansson (även han tillbaka i Tyringetröjan nu) emot med öppna armar. Succén var också omedelbar och den säsong när HHK för första gången någonsin spelade play off mot ettan noterades Söderberg för mer än 30 poäng. – Jo, det gick fantastiskt bra och var riktigt kul den vintern, säger Söderberg som dock också fick känna på mera bistra tider även i HHK. – Förra säsongen var riktigt jobbig. Vi hade en tunn trupp och det gällde att producera hela tiden annars vann vi inte. Efter juluppehållet däckade HHK rejält och det var först i återkvalet som man återfann formen. – Sanningen var att vi var ordentligt slitna efter jul och helt enkelt inte orkade. I dagens Tyringe är situationen en helt annan med en bredd som 26-årige Söderberg aldrig upplevt tidigare. – Nej, det är ju alltid tre bra femmor på isen och dessutom en handfull killar på bänken som är minst lika bra när de plockas in, anser han. – Dessutom vilar inte allt på några enstaka spelare i varje femma och det gör förstås det hela mycket lättare. "Minst" 14 poäng har han redan noterats för och det är en andraplats i den interna poängligan bakom skyttekungen Jakub Komma. – Ja, "minst" för det brukar missas någon poäng här och där, skrattar Söderberg. Är du en bättre en spelare idag än när du lämnade Tyringe 2006? – Jo säkert, kanske inte rent fysiskt men mentalt eftersom man lärt sig en hel del genom åren och nu vet man att det bara är att jobba på så kommer poängen. Jonstorp på hemmarink, kan det bli ett blindskär för er långa svit av förlustfria matcher? – Jag är inte så orolig för den matchen eftersom vi vet att Jonstorp är ett riktigt bra lag och att det alltid blir tuffa matcher. Värre isåfall med det på papperet lite svagare lagen. Och kan du spela själv? Din lårkaka slogs ju upp mot HHK. – Fick faktiskt stiga av på måndagsträningen, men det skall mycket till om jag skall missa onsdagsmatchen, säger nytände Daniel Söderberg.

Tomas Gustavsson
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.