Byavandring i Häglinge ikväll

Hässleholm Göingeholm har en historia långt bak i medeltiden och denna kommer föreningens ordförande Karl-Erik Olsson att förmedla till deltagarna.
Hässleholm • Publicerad 22 augusti 2011 • Uppdaterad 25 november 2021

Göingeholm har en historia långt bak i medeltiden och denna kommer föreningens ordförande Karl-Erik Olsson att förmedla till deltagarna. Den nutida historian från 1940-talets mitt och framåt kommer gårdens inspektor Lars-Göran Andersson att berätta om.Samling vid Häglinge Församlingshem 18.50 för gemensam avfärd. Avslutning kommer att ske vid Kopparsmedjan där korv och kaffe kommer att serveras ett par timmar senare.

Admin
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.