Tormestorp har bäst chans i Tiomila

Sport Ett enda herrlag från Skåne har segrat under de 66 hittills avverkade tävlingarna.
Sport • Publicerad 4 maj 2012 • Uppdaterad 25 november 2021

Ett enda herrlag från Skåne har segrat under de 66 hittills avverkade tävlingarna. Det var OK Pan-Önos (som klubben då hette) från Kristianstad som tog hem spelet 1987. Inget skånskt damlag har lyckats vinna, sedan damernas egen tävling sjösattes 1977.På ungdomssidan ska det bli intressant att se vad Tormestorps IF kan göra. I klubbens ungdomslag springer tvillingsystrarna Elin och Nelly Carlsson, Robin Karlsson och Joel Einarsson.Klubben skickar också ett mycket ungt damlag till Tiomila, medelåldern i detta lag är bara 17,2 år. Det kan eventuellt vara så, att Tormestorps IF har det allra yngsta damlaget i hela tävlingen.Följande springer i det laget: Ellen Reimer, Felicia Feurstein, Josefine Carlsson, Elin Carlsson och Kajsa Wetterström.– Det blev ett väldigt bra resultat i fjol, men på lördag (läs: i dag) kan det kanske gå ännu bättre. Eventuellt kan våra ungdomar den här gången slåss om en placering bland de tio allra bästa, säger Mats Persson som är en av ledarna i Tormestorps IF.

Admin
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.