Näslund lämnar Limhamn för Tyringe

Sport - Det har alltid varit kul att komma som bortalag till Tyrs Hov - nu skall det bli kul att känna atmosfären där även som hemmalag.
Sport • Publicerad 18 maj 2012 • Uppdaterad 24 november 2021

- Det har alltid varit kul att komma som bortalag till Tyrs Hov - nu skall det bli kul att känna atmosfären där även som hemmalag. menar Robert Näslund, 27.- Alltid mycket folk och bra stämning på läktarna så det är klart att man gärna spelar i Tyringe.Näslund är, trots att hela hans hockeykarriär utspelat sig i Malmöregionen, född i Montreal och har faktiskt schweiziska Lugano som moderklubb. Allt började ju på dessa platser när pappa Mats - som inte behöver en enda presentation här - var mitt uppe i sin hockeykarriär.Efter spel i Malmös J20, Trellborg och Pantern blev det Limhamn Limeburners med början 2008. Där har han varit en av lagets mest framträdande spelare säsong efter säsong.- Men det har inte varit många klubbar som ringt och varit intresserade och ett undantag var Christer Dreberg när han tränade Hässleholms HK, berättar Näslund som vid sidan om hockeyn hela tiden också tänkt på sin civila karriär.- Jag är ju kock och hade tidigare egen restaurang vilket gjorde att man blev bunden geografiskt på det sättet.Numera är det som kock på ett äldreboende som Näslund jobbar vilket gör att pendlingen mellan Malmö och Tyringe inte skall behöva bli några problem.- Sedan är ju Rubenson också klar för Tyringe och det är alltid lättare att pendla om man inte är själv, menar Näslund som jag också ber karaktärisera sig själv som spelare.- En center som gillar att ha mycket puck och som gärna har en bra målskytt vid sidan om sig.Tyringes sportchef Christian Hallberg är förstås väldigt nöjd med att Robert Näslund valde Tyringe.- Anser att han varit Limhamns bäste spelare under flera säsonger och det skall bli oerhört intressant att få hit honom, menar Hallberg.När det gäller Tyringe så blir det också en ny sejour där för Martin Söderlund, 24, som spelade den senaste säsongen i Glimma men innan dess gjorde tre säsonger i Tyrs Hov.- Vi tycker att Söderlund är värd en ny chans i vårt lag så därför kommer han tillbaka bland våra fowards, säger Hallberg som också skrivit kontrakt med juniorbacken Oscar Eliasson, 18.Glimma som alltså tappar Söderlund tror sig dock ha funnit dennes ersättare i Sammy Omari från Kristianstads IK.- Han spelade i KIK:s J20-lag förra säsongen och hade kanske hoppats på en chans i deras A-lag men för oss blir det perfekt att få hem denne 19-årige Glimmaprodukt, menar Tomas Alricsson i klubbens sportgrupp.- Vi har 18 spelare klara i dagsläget och jag tycker att det ser riktigt bra ut inför kommande säsong.

Tomas Gustavsson
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.