Hurra för Alfons, 40
Osby Under tre veckor har barnen på Klockarskogsgården arbetat med att göra teckningar föreställande Alfons Åberg och den värld som visas upp i Gunilla Bergströms böcker.
Osby • Publicerad 31 juli 2012 • Uppdaterad 13 december 2021
Under tre veckor har barnen på Klockarskogsgården arbetat med att göra teckningar föreställande Alfons Åberg och den värld som visas upp i Gunilla Bergströms böcker.Och i går kunde barnen se sina alster på biblioteket.
Camilla Bryhagen, förskollärare på förskolan säger att det varit lätt att få barnen att rita.- När vi läst för barnen ur böckerna så är de sugna på att rita själva, säger hon.Vernissagen innehöll både filmvisning, Alfons Åberg-filmer – vad annars? och glass.Utställningen med barnens bilder finns till och med den 9 augusti.
andtha
Så här jobbar Norra Skåne med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.