Sara Svanberg och hennes hundar.

Årets ungdomsledare 2012

Sara Svanberg är 27 år gammal och sitter som kassör i Hässleholm Hundungdom. Agility är den snabbast växande hundsporten i Sverige. Agility handlar om att på kortast möjliga tid utan fel eller vägringar, ta sig igenom en hinderbana. I agility kan man tävla både individuellt och i lag. Tävlingarna är öppna för alla hundar över 18 månaders ålder och oavsett ras, kan även vara blandras. Män och kvinnor, unga och gamla tävlar mot varandra. Sveriges Hundungdom: • Svenska kennel klubbens ungdomsorganisation • 7000 medlemmar • Drygt 60 lokalklubbar över hela landet • Organisationen styrs av ungdomar • All verksamhet är alkohol- och drogfri! • Verkar aktivt för att medlemmarna ska ansvara för och påverka sin fritid Hässleholm Hundungdom: Klubben startade upp sin verksamhet 1991. För att man ska få vara en hundungdoms förening, så ska minst 60 % av medlemmarna vara mellan 7-26 år. Hässleholm HU är en drogfri förening med cirka 250 medlemmar. För att driva en klubb så krävs det massor med ideellt arbete. En som utmärker sig och gör ett fantastiskt jobb är klubbens kassör Sara Svanberg. Sara Svanberg bor tillsammans med sina hundar i Hässleholm. De senaste fyra åren har hon suttit med i styrelsen, första året som suppleant/sekreterare, men sedan fick hon ta över jobbet som kassör. Och hon gör ett fantastiskt jobb, hon har koll på det mesta. Sara Svanberg är väldigt drivande i alla frågor som gäller våra ungdomar. Därför sitter hon även med i Skåne/Blekinge hundungdoms distrikts styrelse. I september 2012 blev hon även invald i Sveriges hundungdoms styrelse ”Ungdomsrådet”. Hennes uppdrag blir att stödja och verka för Skånes hundungdoms klubbar. 6 gånger/år ska hon åka upp till Stockholm för att delta i möten. Så Sara sitter numera med i 3 olika styrelser under Hundungdom. Sara Svanberg gör ett fantastiskt jobb i Hässleholm Hundungdom, Skåne/Blekinge hunddistrikt samt nu även i Sveriges Hundungdom. Hon är en riktig eldsjäl!

Dagens fråga

Har du tänkt köpa biljett till Helgeåfestivalen?

Loading ... Loading ...